Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı 2020'de açılacak!

Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı 2020'de açılacak! Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı 2020'de açılacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ''Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 kilometreye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız." dedi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünün (KGM) düzenlediği iftar yemeğine katıldı. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Genel Müdürlük binasında düzenlenen yemek sonrası açıklamalarda bulunan Turhan, "kara yolcuların" büyük bir aile olduğunu ve kendisinde bu ailenin mensubu olmaktan şükran duyduğunu sözlerine ekleyerek "Birbirimize karşı bu sıcaklığımız olmasa, birbirimizden bu enerjiyi almasak bu denli büyük işler yapabilir miydik? İşte buna inandığımız için işimizi ibadet aşkıyla yapıyoruz. Biliyorsunuz bizim inancımızda yoldaki taşı kaldırıp atmak yani yolu açmak, yolu engelsiz hale getirmek sadakadır. Allah'ın izniyle bizler, taşı yoldan almanın ötesinde yolun kendisini yapıyoruz, tünellerle dağları deliyoruz, köprülerle denizleri aşıyoruz." dedi.

Ulaşım alanında özellikle de kara yolu ulaşımında bir devrim yaşandığını ifade eden Turhan, bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye çıkardıklarını, 77 ilin birbiri ile bağlantısını sağladıklarını kaydetti.

Turhan, trafiğin yüzde 81'inin artık bölünmüş yollarda devam ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sayede 17 milyar 771 milyon lira yıllık yakıt-zaman tasarrufunun yanında, emisyon salımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk. Sınır kapıları, limanlar, demir yolları ve havalimanları ile bağlantıları sağlayacak olan, Doğu-Batı koridorlarının yüzde 90'ını, Kuzey-Güney koridorlarının da yüzde 85'lik bölümünü tamamladık. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 km'ye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız." 

Yapımı süren Ankara-Niğde Otoyolu projesiyle Ankara'yı, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi'ne bağlayacaklarını bunun Avrupa-Orta Doğu otoyol bağlantısının da kesintisiz hale geleceğini sözlerine ekleyen Turhan, 2020 yılında bitireceklerini bu projeyle turizm merkezi Kapadokya'ya ulaşımı daha konforlu hale getireceklerini açıkladı.

Kaynak temini için ellerinden gelen her imkanı seferber edeceklerini söyleyen Bakan Turhan,  "Ancak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu kaynaklarının efektif kullanımı konusunda azami dikkat göstermenizi özellikle istirham ediyorum.Özellikle ülkemiz için en faydalı projeleri seçilmesi ve ihaleden sonra proje değişikliği yapılmaması hususuna çok dikkat edilmesini istiyorum." diye konuştu.

Turhan, şu açıklamalarda bulundu:

"Aslolan milletimize, ülkemize, devletimize en iyi en doğru şekilde hizmet etmektir. Hiçbir işimizi heba etmeyelim, layıkıyla yapalım, mevzuata sığınıp da hizmetin yapılmasına mani olmayalım. İşlerimizi kanun ve nizam çerçevesinde yapalım ancak durduk yere ne kimseyi süründürelim ne de bir işe mani olalım. Bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz bu kutlu ayın memleketimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, Ramazan ayının rahmeti ve mağfireti hepimizin üzerine olsun."

Cahit Turhan: Mega projelerle Türkiye'nin önemini artırıyoruz!