Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı 2020'de açılacak!

Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamı 2020'de açılacak!Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlanan bütçe görüşmelerinde ortaya konuldu. Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamının 2020'de hizmete girmesi planlanıyor...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen projelerle 2020 yılı hedefleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tamamlanan bütçe görüşmelerinde ortaya konuldu. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Marmara Bölgesi'nde oluşturulan otoyol ringinin önemli bir parçası olan 398 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu, transit ve yük trafiğini şehir merkezinden uzaklaştıracak. Kuzey Marmara Otoyolu'nun yaklaşık 253 kilometresi trafiğe açıldı. Otoyolun tamamının 2020'de hizmete girmesi planlanıyor. 

Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz ulaşımı sağlayacak 330 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu da 2020'nin ortalarında açılacak. 

Toplam 846 kilometre uzunluğundaki 7 otoyol projesinin öncelikle hayata geçirilmesi, bu güzergahlarda oluşan trafik yoğunluğunun çözülmesi hedefleniyor.

Ankara-İstanbul hattına ekspres sefer

Hızlı tren işletmeciliği bugün dünyada yaklaşık 48 bin kilometrelik uzunluğa ulaştı.

Türkiye'de yüksek hızlı tren (YHT) ulaşımı 4 destinasyonda 13 il ile ülke nüfusunun yüzde 42'sine hizmet veriyor. Toplam yolculuk sayısı 52 milyona yaklaştı. Günde ortalama 22 bin insan hızlı trenlerle seyahat ediyor.

2020 yılı içinde yeni alınan YHT setleriyle öncelikli olarak Ankara-İstanbul hattında ekspres seferler düzenlenecek. Böylece iki kent arasındaki seyahat süresi yarım saat kısalacak.

Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek YHT'nin altyapı çalışmalarında yüzde 94 fiziki ilerleme sağlandı. Gelecek günlerde test sürüşlerine başlanacak  Ankara-Sivas YHT'de 2020'nin ilk yarısında işletmeciliğe geçilmesi planlanıyor.

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demir Yolu'nda tüm kesimlerde yapım çalışmaları sürüyor. Polatlı-Afyonkarahisar kesiminin 2021 sonunda, Afyonkarahisar-İzmir kesiminin de 2022 sonunda tamamlanması hedefleniyor. Ankara-İzmir hattında 14 saat olan demir yolu seyahat süresi YHT ile 3 saat 30 dakikaya düşürülecek.

Bursa-Yenişehir hattının 2022 yılı sonunda, Bursa-Osmaneli hattının 2023'te bitirilmesi ile hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul demir yoluyla yaklaşık 2 saat 15 dakikada alınabilecek.

Konya'dan Adana'ya uzanan hızlı tren hattında Konya-Karaman kesiminin 2020, Karaman-Ulukışla kesiminin 2022, Ulukışla-Yenice kesiminin 2025'te tamamlanması hedefleniyor. Hattın açılmasıyla Konya-Adana hattı 5 saat 50 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşecek.