08 / 08 / 2022

Leasing desteği inşaat sektörü için can simidi oluyor!

Leasing desteği inşaat sektörü için can simidi oluyor!

Finansal Kurumlar Birliği 25 Ocak 2018 tarihinde, İstanbul Ticaret Merkezi Ege Salonu’nda gerçekleşecek “Leasing ve Kobiler Birlikte Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşmasında inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya gelecek.  

Yapılacak organizasyonda, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmet ile ekonominin lokomotif sektörü olan ve 2 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörüne yönelik finansal sorunların çözülmesi, üretim ve ihracatlarının artması adına yol haritası belirlenmesine yönelik finansal kiralama (leasing) araçları anlatılarak çözüm yolları sunulacak. 

 
“Leasing ve Kobiler Birlikte Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşmasının konuşmacıları ise şu şekilde; Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet CANTEKİN, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat KALSIN, Finansal Kiralama Sektör Temsil Kurulu Başkan Ünal GÖKMEN, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah YETGİN, İstanbul İnşaatçılar Derneği   (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi DURBAKAYIM, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ( İMKON)  Genel Başkanı Tahir TELLİOĞLU, Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği ( İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Tamer ÖZTOYGAR,  İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Yönetim Kurulu Başkan Ender AKBAYTOGAN.


Finansal Kiralama (Leasing) sektöründe ilk sırayı yüzde 26’lık dilim ile iş ve inşaat makineleri alıyor. Küresel rekabetin hızlandığı günümüz dünyasında yerel işletmelerin, üretimi, istihdamı, gelirini arttırmak için başvurduğu çeşitli finansal yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin ilk sıralarında ise Finansal Kiralama (Leasing) geliyor. Finansal Kiralama (Leasing), fabrika ve ofis binaları, imalat makinaları, iş ve inşaat makinaları, kara, deniz ve hava taşıtları gibi yatırım mallarının edinilmesinde kullanılan orta ve uzun vadeli yatırım kredisi olarak belirtiliyor. Finansal kiralama ağırlıklı olarak özel sektörün makine yatırımlarını finanse eden bir finansal araç olarak görülüyor. Finansal Kiralama (Leasing), sektöründe ilk sırayı yüzde 26’lık dilim ile iş ve inşaat makineleri, ikinci sırayı ise yüzde 25’lik dilim ile gayrimenkul, üçüncü sırayı da yüzde 15’lik dilim ile diğer makine ve ekipmanları alıyor.

 

İnşaat sektörü için leasing desteği can simidi oluyor


Hem inşaat yatırımlarının artması, hem de Türkiye’nin büyümesi, finansal kiralamanın da büyümesini de beraberinde getiriyor. Finansal Kiralama (Leasing) pazarındaki büyümeyi, iş ve inşaat makineleri leasingi de tetikliyor. Önemli bir kısmını yol, metro, tünel gibi altyapı projelerinin kapladığı iş ve inşaat makineleri leasingi 2017'de yüzde 26’lık bir büyüme yaşayarak 2,7 milyar Türk Lirası’na ulaştı.  Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında alınan yapı ruhsatı sayısı 1,1 milyon konutu geçti. 2017 yılının Eylül verilerine göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi de yüzde 13,8 arttı.


Sektördeki finansman sorunları, tüm iş ortaklarını etkileyebileceği gibi inşaat malzemesi sanayisi için de yakından izlenmesi gereken bir risk haline geldi. İşte tam bu noktada inşaat sektörü için leasing desteği can simidi olacak.  Finansal Kurumlar Birliği’nin İstanbul’da gerçekleştireceği ve inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya geleceği “Leasing ve Kobiler Birlikte Güçlü ve Güvenli Yarınlara” buluşmasında, inşaat sektöründe faaliyet yürüten işletmelerin finansmanda rahat nefes almasını sağlayacak yöntemleri aktaracak.