Levent Akdoğan: Ev almak için acele edin!

Levent Akdoğan: Ev almak için acele edin!

Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği Başkanı Levent Akdoğan, faizlerin 0,79’a düşmesinin ardından 2020 yılında rekor seviyede konut satışı beklediklerini anlattı. Akdoğan, “Ev sahibi olmak isteyenlere de 2020 yılının ilk çeyreğine kadar almalarını öneriyorum'' dedi.


haber ekibimize yaptığı değerlendirmede faizlerin 0,79’a düşmesinin ardından 2020 yılında rekor seviyede konut satışı beklediklerinin altını çizerek, “Ev sahibi olmak isteyenlere de 2020 yılının ilk çeyreğine kadar almalarını öneriyorum. 0,79 faizinde çok avantajlı bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirip konut sahibi olmalarını öneriyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kısa adı Kayimder olan Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği Başkanı Levent Akdoğan inşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kayseri Haber'de yer alan habere göre; 2019 yılında gerek faiz oranları gerekse döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle konut satışlarında ciddi bir azalma olduğunu ifade eden Akdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz aylarda inşaat sektörünün değerlendirmesini yaptığımızda şunu vurgulamıştık; 2019 yılının konut alımı için tam zamanı olduğunu söylemiştik. Konutun maliyet endeksine oranla daha az arttığını ve bunun değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu belirtmiştik. 2019 yılsonunda TÜİK verilerine göre 2018 yılına göre yaklaşık yüzde 20 konut satışında bir artış var. Biraz daha reel düşünürsek bu oranın yüzde 25-30 olduğunu söyleyebiliriz. Tabi döviz kurundaki dalgalanmalar, ekonomiye yapılan girişimlerin etkileri devam etti. Enflasyonla mücadele ve halkımızın imalatçıların, müteahhitlerin bütün sadece inşaat kalemiyle ilgili değil, diğer sektörlerde de yansımaları daha az yapıldı. Bu tabi kar marjlarını düşürdü. Hatta bazı kalemlerde de maliyetine satışların maliyetlerine imalatların yapılmasını gerektirdi. 2019 yılında yansıtılamayan karlar ve fiyat artışlarının 2020’de fiyatlara yansıyacağını tahmin ediyorum. Çünkü 2020 yılında döviz kurunun fazla artmayacağını ama 2019 yılında yapılması gereken zamların 2020 yılının ilk çeyreğinde fiyatlara yansıyacağını tahmin edebiliyoruz. Bu da inşaat fiyatlarını dolayısıyla konut fiyatlarına yansıyacaktır. “

Faizlerin 0,79’a düşmesiyle 2020 yılında rekor seviyede konut satışı beklediklerini belirten başkan Akdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Yine TÜİK verilerine göre 2017 yılında 30 bin 315 konut el değişmiş, 2018 yılında 29 bin 41 konut ve 2019 yılında aralık ayı hariç 22 bin 880 konut satışı gerçekleşmiş. 2019 yılında aralık ayına da 2 bin civarı eklersek 25 bin civarında bu yıl bir konut satışı gerçekleşmiş. Bizim dernek olarak öngördüğümüz 2020 yılında rekor seviyede bir satışın olacağıdır. 2020 yılında belki de arz ve taleplerin karşılanamayacağı bir yıl olacak bile diyebiliriz. Konut faizleri şu anda 0,79’a düşmüş durumda. Ev sahibi olmak isteyenlere de 2020 yılının ilk çeyreğine kadar almalarını öneriyorum. 0,79 faizinde çok avantajlı bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. İnşallah halkımıza da hayırlı olur. Vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirip konut sahibi olmalarını öneriyorum.”