Levent Gelgin: İnşaat sektörü hızla büyüyor!

Levent Gelgin: İnşaat sektörü hızla büyüyor! Levent Gelgin: İnşaat sektörü hızla büyüyor!

DEİK Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Başkan Yardımcısı Levent Gelgin, 2023 hedeflerine ulaşmada Türk müteahhitlerin yurt dışına açılması ve inşaat malzemecilerinin ürün ihraç etmesinin önemli olduğunu belirtti.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Başkan Yardımcısı Levent Gelgin, 2023 hedeflerine ulaşmada Türk müteahhitlerin yurt dışına açılması ve inşaat malzemecilerinin ürün ihraç etmesinin önemli olduğunu belirtti.  İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu (FCIC) Başkanı da olan Levent Gelgin, Türk müşavirlik sektörünün son dönemde hızla büyüdüğünü belirterek, Türkiye'de teknik müşavirliğin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını söyledi. Teknik müşavirliğin genelde devlet ihalelerinde öne çıktığını ancak bütün ihalelerde önemli olduğunu dile getiren Gelgin, "Teknik müşavirler bir devletin açmış olduğu altyapı ihalelerine projeleriyle katılır, bu projelerin yapımından sonra çıkan inşaat maliyetleri, inşaat ihaleleri ve yapımın projeye uygun olup olmadığını inceler" diye konuştu. Levent Gelgin, teknik müşavirlerin farklı alanlarda faaliyet gösterdiğini belirterek, DEİK çatısı altında kurulan Uluslararası Teknik Müşavirlik (UTM) Konseyi sayesinde yurt dışında birçok yerde Türk teknik müşavirlik sektörünün girişimlerde bulunduğunu anlattı.  DEİK'in sağladığı altyapının Türk teknik müşavirliğinin daha hızlı gelişmesini ve ilerlemesini sağladığmı dile getiren Gelgin, müteahhitlerin altyapı ihalelerinde ve malzeme üreticilerinin ürünlerini özellikle yurt dışına satmadaki en önemli etkenlerden birinin Türk teknik müşavirliği olduğunu vurguladı. Gelgin, Türk teknik müşavirliğinin, müteahhitlerin yurt dışında aldığı ihalelerde kendilerinin hazırladığı projeleri hayata geçirdiğini kaydederek, projenin hayata geçirilmesi sırasında da kontrolleri kendilerinin yaptığını vurguladı. 


2023 HEDEFLERİNE TEKNİK MÜŞAVİRLİĞİN KATKISI 

Levent Gelgin, "Türk teknik müşavirlik sektörü projelerini yaparken Türkiye'deki müteahhitlerin sahip olduğu teknik imkanlara göre yaparsa yurt dışında müteahhitlerimizin başarılı olma imkanı artıyor. 

Aynı şekilde malzemelerle ilgili yaptığımız kontrollerde Türk standartlarına uygun benzer ürünleri baz aldığımızda Türk malzeme üreticilerinin malzeme satması söz konusu oluyor. Müteahhitlerimizin yurt dışı başarısı teknik müşavirlik sayesinde artacak" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin 2023 programındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin büyük kısmının inşaatla alakalı olduğunu anımsatan Gelgin, inşaat şirketlerinin yurt dışında etkin olması ve malzemecilerin ürün satmasının bu anlamda önemli olduğunu, burada Türk teknik müşavirlik sektörünün öneminin de ortaya çıktığım vurguladı. Levent Gelgin, Ekonomi Bakanlığının bu konuyu çok iyi anladığını ve son 3-4 yıldır Türk teknik müşavirlik sektörüne büyük destek verdiğini belirterek, "Bu sayede yurt dışına açıldık" dedi. "Türk teknik müşavirliğinin son 2-3 yıl içerisinde yurt dışında aldığı ihaleler öncesine göre 2 kat arttı" diyen Gelgin, bu desteklerin Türk müteahhitliğinin yurt dışına daha kolay gitmesi ve orada başarılı olması için çok doğru olduğunu söyledi. Levent Gelgin, DEİK'in desteğiyle sektörün yurt dışındaki etkisinin giderek arttığına vurgu yaptı. 


"SİYASİ İSTİKRAR BAŞARIYI ARTTIRACAK"

Levent Gelgin, tek parti hükümetinin zaten istikrarlı giden bankalar açısından pozitif bir katkı vereceğini belirterek, "Bu sayede müteahhitlerimiz daha güçlü şekilde ihalelere girebilecek. Bir ülkede proje üstlenmek için belli bir paraya ihtiyacınız var" dedi. Ülke yönetimlerinin şirketlerinin arkasında durmasının yurt dışında girilen ihalelerde başarı sağladığını dile getiren Levent Gelgin, bundan 20 yıl önce teminat mektubu almanın bile imkansız olduğunu anımsattı. Levent Gelgin, hükümetin yurt dışına açılan bütün şirketlerine çok ciddi destek verdiğini vurgulayarak, bu şekilde şirketlerin ülke dışına güçlü bir şekilde açıldığının altını çizdi. 


Şehir Gazetesi