07 / 07 / 2022

Lisanssız elektrik üretimine 1275 başvuru yapıldı!

Lisanssız elektrik üretimine 1275 başvuru yapıldı!

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye (TEDAŞ) son iki yıl içinde kendi elektriğini üretmek isteyen 1275 kişi ve kurum başvuruda bulundu. Başvuruların yüzde 90'ından fazlası güneş enerjisi sistemlerine yönelik geldiTürkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye (TEDAŞ) son iki yıl içinde kendi elektriğini üretmek isteyen 1275 kişi ve kurum başvuruda bulundu.


İlk lisanssız elektrik üretimi başvurusunun yapıldığı Ekim 2012'den bu yana, TEDAŞ'ın, lisanssız elektrik üretiminde proje onay ve kabul işlemleri hızlandırıldı.


AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, bugüne kadar TEDAŞ'a yapılan 976 megavatlık 1275 lisanssız elektrik üretimi başvurusunun, 417'si onaylandı. Kabul aşamasında olan 417 projenin kurulu gücü, 278 megavata karşılık geliyor. Türkiye'de son iki yıl içinde kabulü tamamlanıp işletmeye alınan 156 lisanssız elektrik üretimi projesi bulunuyor. Bu projelerin kurulu gücü ise 56 megavatı buluyor.


Kendi elektriğini üretmek için TEDAŞ'a başvuran kişi ve kurumların yüzde 90'ından fazlası yatırımlarını Güneş Enerjisi Santrallerine (GES) yapmak istiyor. Lisanssız elektrik üretiminde 1142 kişi ve kurum GES yatırımı için başvururken, işletmede olan 156 santralin de 148'i yine GES'lerden oluştu. İşletmedeki üretim santrallerinin 5'i biyogaz, 2'si kojenerasyon tesisi ve biri de rüzgar santralinden oluşuyor.


Bu arada lisanssız elektrik üreticilerinin, gerçekleştirecekleri 1 megavat altı üretim için herhangi bir kamu kuruluşuna lisans başvurusunda bulunmak zorunluluğu bulunmuyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişi ve kurumlar bölgedeki dağıtım şirketi ya da TEDAŞ bölge müdürlüklerine başvuruda bulunarak bu yolla elektriklerini kendileri üretebiliyor.


AA