Lübnan'da inşaat gereksinimleri nedeniyle dayanışmaya ihtiyaç var!

Lübnan'da inşaat gereksinimleri nedeniyle dayanışmaya ihtiyaç var! Lübnan'da inşaat gereksinimleri nedeniyle dayanışmaya ihtiyaç var!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Lübnan'da inşaat gereksinimleri sebebiyle hem uluslararası camianın hem bizim dayanışmamıza her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulacağını belirtti...Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, birliğe üye ülkelerden çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan ve Beyrut'un büyük bölümüne hasar veren patlamanın ardından Lübnan'a desteklerini yoğunlaştırmaları talebinde bulundu.

Michel ve von der Leyen, AB üyesi ülkelerin hükümetlerine ortak bir mektup yazarak Beyrut Limanındaki büyük patlamayla sarsılan Lübnan için yardım talep etti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakanı Hassan Diyab ile görüşerek başsağlığı dilediklerini anımsatan Michel ve von der Leyen, Lübnan'ın AB'den gelecek dayanışmaya güvenebileceğini belirtti. 

Mektupta, birçok ülkenin acil yardım için destek ifade ettiği ve AB'nin Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği dile getirilerek, zaten birçok zorlukla karşılaşan Lübnan'da bu dramatik olayın önemli ekonomik sonuçlarının olacağına dikkat çekildi. Lübnan'ın AB için stratejik önem taşıdığı ve AB'nin bu ülke ile güçlü bir ortaklığı bulunduğunun belirtildiği mektupta, Lübnan'ın kişi başına düşen en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu aktarıldı.

Mektupta, Lübnan'a hem koronavirüs salgınının sonuçlarıyla mücadele hem de mültecilere yardım amacıyla destek verildiği dile getirildi ve şunlar kaydedildi: 

"Ancak ortaya çıkan dramatik insani ihtiyaçlar ve inşaat gereksinimleri nedeniyle, hem uluslararası camianın hem bizim dayanışmamıza her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulacaktır. Bu trajedinin yansımalarını sınırlandırmak için hemen harekete geçmemizde ortak çıkarımız bulunmaktadır. Bu nedenle hem acil ihtiyaçlar hem de ülkenin uzun dönemde yeniden inşası için sizi Lübnan'a desteklerinizi yoğunlaştırmaya davet ediyoruz."

Macron'dan Beyrut Limanı'na imar malzemesi yardımı açıklaması!