Çukurova Balkon

Lüks villa alıcısının standartları belirlendi!

Lüks villa alıcısının standartları belirlendi! Lüks villa alıcısının standartları belirlendi!

Batı standartlarında lüks villa projelerini hayata geçiren Yalçınlar Group, 1.250 potansiyel alıcı ile bire bir gerçekleştirdiği anket çalışması doğrultusunda lüks villadan beklentileri belirledi. İşte anket sonuçlarına göre lüks villalar şöyle olmalı;


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Batı standartlarında lüks villa projelerini hayata geçiren Yalçınlar Group, 1.250 potansiyel alıcı ile bire bir gerçekleştirdiği anket çalışması doğrultusunda lüks villadan beklentileri belirledi. Belirlenen kriterler doğrultusunda lüks bir villanın salonu 100 m2'den büyük olmalı, villanın mutfağı yaşam alanı olarak dizayn edilmeli ve 40 ile 60 m2 büyüklüğünde olmalı, minimum 4-5 yatak odasına sahip olmalı ve yatak odalarında banyo ve geniş gömme dolaplı olmalı. Lüks villanın satış fiyatı ise 900 bin ile 1 milyon 200 bin dolar aralığında değişmeli.


Yalçınlar Group, 1.250 potansiyel alıcıyla yaptığı görüşmeler sonucunde elde ettiği verilerle yaşam alanlarının net büyüklüklerinden bahçelerin genişliğine, mutfak büyüklerinden zemin kaplamalarına, ısıtma sisteminden fiyat talebine kadar lüks bir villadan beklenen her ayrıntıyı belirledi. "500 metrekarelik bir villa hangi özelliklere sahip olmalı?" anketinden çıkan sonuçlar, lüks segmentte nasıl bir villa hayal edildiğini ortaya koydu. 


Lüks beklentiler netleşti

Yalçınlar Group'un detaylı anket çalışmasına göre lüks bir villanın salonu 100 m2'den büyük olmalı ve salon salomanje tarzında projelendirilerek günlük yaşam alanına sahip olmalı. Salonun konumu ise bahçe ve yüzme havuzunun bulunduğu kotta yer almalı, aydınlık ve manzaralı olmalı. Ayrıca yüksek tavanlı olması talep edilen salonda şömine de bulunmalı. 


Mutfakta da yaşam alanı yer almalı, 45 ile 60 m2 aralığında büyüklüğe sahip olması gereken mutfak alanı bahçe katında yer almalı. Çok sayıda dolabı olan, kilerli, ada mutfaklı tasarlanması istenilen mutfaklar, ankastre beyaz eşyalarıyla teslim edilmeli. Yemek odası ise mutfaktan kolay servis yapılabilecek şekilde konumlanmalı, kalabalık misafirleri ağırlayabilmeli ve bahçe katında yer almalı.


4-5 yatak odası talep ediliyor

Lüks bir villada 4-5 yatak odası beklentiler arasında bulunuyor. Her odada banyo olması ve geniş gömme dolaplar olması da isteniyor. Bahçe katından yüksekte olması talep edilen yatak odalarının yanı sıra hizmetli odası da bulunmalı, ayrıca bahçe içinde iki kişilik müştemilat binası da yer almalı. Ayrıca çamaşır odası, ütü odası, bakıcı odası, depo alanı, sauna ve gerekirse asansör de talep ediliyor. Yatak odalarının salon katında olmaması istenirken, konum olarak ikinci kat tercih ediliyor.


Villanın girişi gösterişli olmalı

Villa girişinin araba ile villa önüne kadar ulaşılabilecek şekilde tasarlanması da beklentiler arasında yer alıyor. Villa kapısından gösterişli bir giriş istenirken, villa girişinin yüksek tavanlı galerili boşluğa açılması ve üst kat merpenlerinin doğrudan salona ulaşması talep ediliyor. Zeminlerde ise doğal mermer ya da lamine parke tercih edilirken, banyo zeminlerinin sadece mermerle döşenmesi tercih ediliyor. Isıtma sistemi tercihinde yerden ısıtma öne çıkarken, klima ve şömine de talepler arasında bulunuyor.


1.500-2.000 m2 bahçe talebi

Lüks segmentte villa alıcıları bahçenin 1.500-2.000 m2 büyüklüğünde olması talep ediyor. Bahçe girişinin 5-6 araç kapasiteli garaja sahip olması, ayrıca özel garajı ve müştemilatı olması, yüzme havuzu ve geniş bir terasa sahip olması ve 10 ton kapasiteli su deposunun bulunması da beklentiler arasında yer alıyor.


Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, lüks adı altında satışa sunulan villaların aslında lüks segmentin taleplerinin çok gerisinde kaldığını dile getirerek, Türkiye'de lüks olarak talep edilen standartların neredeyse malikane konforuna yaklaştığına vurgu yapıyor.    Haber Ekonomist Dergisi'nde şu şekilde yer aldı;


Yalçınlar Group, bin 250 potansiyel alıcı ile birebir gerçekleştirdiği anketle lüks villalardan beklentileri belirledi. Belirlenen kriterlere göre, lüks bir villanın salonu 100 m2'den büyük olmalı, yaşam alanı olarak dizayn edilen mutfağı 40 ile 60 m2 arasında bulunmalı, minimum 4-5 yatak odasına sahip olmalı ve yatak odaları banyo ve geniş gömme dolaplı olmalı. Lüks villaların satış fiyatı ise 900 bin ile 1 milyon 200 bin dolar arasında değişmeli. 


Ekonomist