Makbule Yönel Maya: Bölgesel fiyat yanlışlıkları konut satışlarını engelliyor!

Makbule Yönel Maya: Bölgesel fiyat yanlışlıkları konut satışlarını engelliyor! Makbule Yönel Maya: Bölgesel fiyat yanlışlıkları konut satışlarını engelliyor!

Emlakkulisi.com ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Konutta Satış ve Pazarlama Buluşmaları kapsamında konuşan TSKB Gayrimenkul Değerleme Makbule Yönel Maya; konut satışlarını engelleyen nedenlerden ve ikinci konut satışlarındaki son durumdan bahsetti...TSKB Gayrimenkul Değerleme Makbule Yönel Maya'nın konuşması: 


Bayramdan sonra 2. El konut satışlarında hareket olduğu biz de bireysel kredi işlerinden görebiliyoruz. Özellikle Kurban Bayramı'ndan sonra işler inanılmaz şekilde artmış durumda. Demek ki bu 2. el konut kredilerindeki artış... Tek sıkıntı özellikle bizimde yapmış olduğumuz proje değerleme çalışmalarda gördüğümüz özellikle bazı bölgelerde satışlar çok cansız, çok hareketsiz. Kartal Maltepe şu anda benim duyumlarıma aldığım bilgilere göre bazı satış ofislerine haftasonu giden ziyaretçi bile yok. Yaz böyleydi, hala da bir hareketlilik yok. Bu yeni kampanyalar evet bir kısım hareketlilik getirecek. O kuşkusuz.  Ama bölgesel fiyat yanlışlıkları otomatikman durgunluğu satış yapılmamasını getiriyor. 2014 sonuna kadar neyi görüyoruz. Çok çok kötü konut satışı olacağını sanmıyorum. Ortalama 1 milyon konut satışını yine göreceğiz rahatlıkla. Faiz bağlamında 0,88-0,90'lar bence yine kampanyalarla bulunacak seviyeler. Bireysel tüketici almak istiyorsa tamamını da nakit alamayacaksa elinde konut kredisi desteği var, bankalar bunu sağlayacak. Şimdi yıl sonu hedeflerini tutturmak için de çaba sarfedebilir bazı bankalar. Talep var, önemli olan bu talebi nasıl bir doğru arzla buluşturacağız. Kent merkezindeki projelerde aynen öyle 6 bin 7 bin TL üzerindeki konutları satmak şu an için çok zor alanların çoğu aldı. İkinci elini alanlar aldı.  Artık 3. El alacak para bilmiyorum kimde var. Dolayısıyla oradaki yavaşlamayı da biz böyle açıklıyoruz. Genel olarak söylüyorum 2014 yılı için en önemli gözlemlerimizden bir tanesi insanların yatırımdan çok oturum için konut almaya yöneldiği bu hatta bize göre daire tipi dağılımını da değiştirdi. Eskiden yatırım amaçlı 1+1 daha küçük metrekarelik evler yapılırken artık 2+1'ler daha yapılabilir daha alınabilir fiyatlanabilir konutlar yapılmaya başlandı. Genel inşaat sektöründeki stratejileri yanyana koyduğunuzda insanlar daha çok yatırımdan ziyade oturum için alıyor diye hissediyorum ben şahsen de şirket bazında yaptığımız çalışmalarda da. 


haberin videosu