27 / 05 / 2022

Makbule Yönel Maya: Konut satışları Haziran'da ivme kaybedecek!

Makbule Yönel Maya: Konut satışları Haziran'da ivme kaybedecek!

Seçim öncesi beklemeye geçen talep ve kredi faizlerinde yükselişle konut satışları hız kesti. Mart ve Nisan aylarındaki güçlü artış hızı Mayıs'ta ivme kaybetti.Türkiye genelindeki konut satışları Ocak-Mayıs'ta geçen yıl aynı döneme göre yüzde 21.4 artış kaydetti ancak konut kredi faizlerinde gözlenen yukarı hareket ve seçim öncesi beklemeye geçen talep nedeniyle Mart ve Nisan aylarındaki güçlü artış hızı Mayıs'ta ivme kaybetti.


Mart'ta yüzde 32.4, Nisan'da ise yüzde 42.7 olan artış hızı Mayıs'ta yavaşlayarak yüzde 19.4 olarak gerçekleşirken; Ramazan ayına bağlı durağanlık ve yeni hükümetin kurulması sürecinde beklemeye geçen talep nedeniyle konut satışlarının Haziran'da da ivme kaybetmeyi sürdürmesi bekleniyor.


TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.4 artarak 107,888 adet oldu.


"İpotekli satış" olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise Mayıs'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.7 artışla 40,086 adet olarak gerçekleşti. Ancak konut kredili satışlar bir önceki aya göre önemli bir yavaşlama kaydetti. İpotekli satışlarda Nisan ayındaki artış yüzde 96.5 olmuştu.


Ocak-Mayıs döneminde ise ipotekli satışlar yüzde 50.7 artışla 201,594 adet olurken; toplam konut satışları da yüzde 21.4 artışla 524,423 adet olarak gerçekleşti.


Satışlardaki artışın Mayıs ayında hız kestiğine işaret eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Konut satışlarında geçen yıla göre artış var, ama Nisan ayındaki ivmeyi yakalayamadık. Bunda iki faktör etkili oldu. Birincisi, Haziran'daki seçim öncesinde bekleme dönemine geçilmesi; ikincisi ise, konut kredi faizlerinde başlayan yükseliş" dedi ve ekledi: "Yüzde 0.85-0.90 bandındaki konut kredi faizleri yüzde 0.95-1 aralığına geldi. Bu da ipotekli konut satışlarındaki ivmeyi yavaşlattı."


Haziranda da ivme kaybı sürecek


Yeni hükümetin kurulma sürecinde beklemeye geçen talebin yanı sıra, Ramazan ayına bağlı durağanlığın da etkisiyle konut satışlarının Haziran ayında da ivme kaybetmeye devam edeceğini belirten Maya, "Eylül ayından itibaren ise satışların yeniden ivmelenmesini bekleyebiliriz. Ancak faiz seviyeleri de burada belirleyici olacak. Faizler düşmezse hareket alanı daralır" diye konuştu.


Merkez Bankası'nın 7 Haziran genel seçimleri sonrasında siyasi belirsizliğin devam ettiği ortamda bugün gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu toplantısında kısa vadeli faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.


Diğer yandan, TÜİK verilerine göre, yabancılara konut satışı ise Mayıs ayında yükseliş kaydetmeye devam etti.


Yabancılara Mayıs ayında 1,982 adet konut satılırken; Ocak-Mayıs dönemindeki toplam satış ise 8,907 oldu. Buna göre yabancılara konut satışı Mayıs'ta yüzde 23, Ocak-Mayıs'ta yüzde 19 artış kaydetti.


İlk beş ayda yabancılara en fazla konut satışı 2,611 adet ile İstanbul, 2,252 adet ile Antalya, 551 adet ile de Bursa'da yapıldı.Dünya