Maket ev vurgununa tapu önlemi geliyor!

Maket ev vurgununa tapu önlemi geliyor!Maketten konut satışında mağduriyeti önlemek amacıyla yeni düzenleme için çalışmalarda bulunuluyor. Noterler ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından ortak sistem kurulup mükerrer satışların önüne geçilecek.


Maketten ev satışında mağduriyetin önüne geçmek amacıyla yeni bir çalışma başlatıyor. Akşam Gazetesi'nden Yelda Gökdağ'ın haberine göre; 2014 yılında ‘ön ödemeli’ satışla yani ‘maket ev’ satışıyla ilgili yasal düzenleme ve yönetmelikler çıkmasına karşı süren ‘mükerrer satışlar’ı önlemek amacıyla bu kez teknoloji devreye girecek. Konutların satışında noter işlemleri, anında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne haber verilecek. Yeni uygulamayla ilgili Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Bayram Uzunoğlan TBMM Ön Ödemeli Gayrimenkul Satışlarında Yaşanan Sorunların Araştırılması Alt Komisyonu’na bilgi verdi.

ORTAK SİSTEM YOLDA

Alt Komisyon Başkanı Mustafa Kendirli, “Bilişim çağındayız, noterlerin çalışma alanları da çok ciddi manada genişledi, altyapıları da çok iyi bir pozisyona geldi. İnşaat ruhsatı alınan bütün projeler bütün illerde sisteme dahil olabilir ve anlık o satışı tapuya bildirebilirler” değerlendirmesinde bulundu. Uzunoğlan, “Noterlerle bu uygulamayı nasıl hayata geçireceğimiz konusunda toplantı yaptık” cevabını verdi. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, noterler ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında ortak sistem oluşturulacak.

NOTERE UYARI GELECEK

Proje durumunda bir evin noterde satışında bilgi anında tapuya bildirilecek. Aynı ev birden fazla kez satılmak istendiğinde notere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden “Bu ev daha önce satılmıştır” uyarısı gelecek. Noterlerde dolandırıcılığı anında keşfedip gerekli önlemleri alacak.

İNŞAATTA 20 AY SONRA YÜKSELİŞ

Türkiye Hazır Beton Birliğince (THBB) açıklanan rapor sonucunda, inşaat sektörüyle ilgili güven endeksi yükselmesine rağmen eşik değerin altında seyretti. Ancak bu dönemde sektörle ilgili beklenti endeksi ise 20 aydan sonra ilk defa eşik değerinde seyretti. Diğer taraftan, bütün endekslerin ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre artış sergilemesi dikkati çekti. THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, sektör oyuncularının beklentisinin 20 aydan sonra ilk defa olumlu tarafa geçtiğini kaydetti.

2014’TEKİ YASA ÇARE OLMADI

Mevcut durum halinde, maketten satılan evler henüz tamamlanmadığı ve oturulacak durumda olmadığı amacıyla tapuda işlemi yapılamıyor. Bu durumda maket üzerinden aynı daire birden fazla vatandaşa satışı yapılabiliyor. 2014'te ‘ön ödemeli’ satışla yani ‘maket ev’ satışıyla ilgili yasal düzenleme ve yönetmelikler çıkarıldı ancak dolandırıcılık vakaları bitmek bilmemişti.

Maketten konut satışlarına Meclis incelemesi!

Konut dolandırıcılarına 128 milyon lira ceza!