Maketten konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Maketten konut alırken nelere dikkat edilmeli?Günümüzde birçok vatandaş maketten konut satın alırken çeşitli mağduriyetler yaşayabiliyor. Takvim Gazetesi köşe yazarlarından Feride Hilal İmal maketten konut satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları kaleme aldı.


Henüz inşaat aşamasında olan dairelerin satışını gerçekleştirmek için o dairenin maketi üzerinden tanıtım yapılıyor. Makete bakarak konut satın alan vatandaşlar inşaat bitiminden sonra hayat kırıklığı yaşayabiliyor. Peki, maket konut satın alırken nelere dikkat edilmeli? eride Hilal İmal maketten konut satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları kaleme aldı. İşte İmal'ın o yazısı...

Ön ödemeli konut satışı ile ilgili düzenlemeler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da düzenlenmiştir.

Tüketicinin dikkat etmesi gereken en önemli husus, arsa üzerinde satışa sunulacak konut sayısı kadar kat irtifakı kurulması ve inşaat izinlerinin alınmış olmasıdır. Özellikle inşaat ruhsatının bulunması, yapılacak olan satış sözleşmesinin geçerliliğini etkiler. İnşaat ruhsatı alınmadan tüketicilerle yapılan ön ödemeli konut satışları tüketici yönünden geçersiz sayılır.

 Maketten konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur.

Sözleşmenin kanunda öngörülen resmi şekilde yapılmaması durumunda, yapılan sözleşme geçersiz kabul edilir. Sözleşmenin kurulmasından en az 1 gün önce tüketici bilgilendirilmelidir. Satışa konu konutun en çok 7 gün öncesine ait takyidatlı tapu kayıt örneğinin tüketiciye verilmesi zorunludur.

Ayrıca satıcı, cayma hakkı süresinin sona ermesinden itibaren 30 gün içerisinde sözleşmeye konu konuta ilişkin satışı tapu siciline tescil ettirmek zorundadır.

İmzalamış olduğunuz sözleşmeyi mutlaka tapuya şerh ettirin. İnşaat şirketinin tamamlama sigortası yaptırıp yaptırmadığını da mutlaka öğrenin…

 

Maket ev vurgununa tapu önlemi geliyor!