Malatya'da 100 deprem konutu hak sahiplerine teslim edildi!

Malatya'da 100 deprem konutu hak sahiplerine teslim edildi!


24 Ocak 2020'de Elazığ Silivri'de meydana gelen deprem nedeniyle Malatya'da hasar alan everin yerine inşa edilen 100 konut hak sahiplerine teslim edildi. 


Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak 2020'de yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya'nın Pütürge ilçesinde evleri hasara uğrayanlar için inşa edilen 100 konut daha hak sahiplerine kurayla teslim edildi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, depremde şehirde etkilenen bölgelerdeki vatandaşların yaraları sarılıyor. 

TOKİ tarafından Pütürge ilçesinde inşa edilen konutların hak sahibi vatandaşlara teslimi Vali Aydın Baruş'un katılımıyla noter huzurunda yapılan kurayla yapıldı. Vali Baruş, Pütürge Nikah Salonu'nda yapılan törende, her konutun inşası tamamlandığında herkesin mutlu olduğunu söyledi. 

Malatya

Vatandaşların da yüzünün gülmesinin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Baruş, "Kötü bir afet yaşadık. Can kaybımız olmadı ama tedbirli olmamız gerekiyor ki bundan sonraki afetlerde can kaybı yaşamayalım. Bu nedenle sağlam yapılar içerisinde vatandaşlarımızı iskan etmemiz gerekiyor. Riskli yapılarda yaşayanların sıkıntı yaşamamaları için elimizden geleni de yapmaya gayret ediyoruz." ifadelerine yer verdi. 

Baruş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ'nin konutları inşa etmeye çalıştığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Pütürge'nin doğa koşulları konut yapımına çok elverişli değil özellikle kırsal alanda zorlandık. İlçe merkezimizdeki konutları süratle tamamladık ve kırsalda konut yapımına elverişli arazileri olmayanların ilçe merkezinde konut hakkı alma hakkını sağladık. Taşbaşı Mahallesi'nde 208 konut, Tepehan'da 98 konut bitirildi. Ağalar ve Hatip Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda da 213 konut yapılması planlanıyor. Kırsal alanda yer seçimi yapılan 606 hak sahibimiz var, 77 vatandaşımız konut talep etmemiş. Çok katlı konut talep eden 77 vatandaşımız var. Yapımına başlanan 450 kırsal konutumuz var, 204'ü tamamlandı, diğerlerinin yapımı devam ediyor. Elimizden geldiğince bu hizmeti yerine getirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu sağlam yapılarda sıcak yuvalarınızda huzurla, deprem endişesi gütmeden yaşarsınız. Allah hayırlı etsin."

Kura çekimine Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Pütürge Kaymakamı Batuhan Taşgın, İlçe Belediye Başkanı Mikail Sülük ve hak sahibi vatandaşlar katıldı.


Malatya Pütürge'deki deprem konutlarının bir kısmı teslim edildi!