Malatya'da depremzedeler için yapılacak konutlar masaya yatırıldı!

Malatya'da depremzedeler için yapılacak konutlar masaya yatırıldı!

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli depremde konutları ağır hasar gören vatandaşlar için inşa edilecek konutlara ilişkin değerlendirme toplantısı düzenlendi.  Battalgazi Belediyesi'nin yaptığı açıklamaya göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli depremde evleri ağır hasar gören vatandaşlar için yapılacak konutlara ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, belediyenin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, depremden zarar gören ilçelerde yapılan çalışmalar ve yapılacak olan yatırımlar masaya yatırıldı.

Malatya da depremzedeler için yapılacak konutlar masaya yatırıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, buradaki konuşmasında, depremin ilk saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ilgili bakanların deprem bölgesine geldiğini dile getirerek, "Sayın Cumhurbaşkanımız da 24 saat sonra Elazığ ve Malatya'ya geldi." dedi.

Bölgeye ilk andan itibaren gerekli desteğin sağlandığını ve yaraların sarılmaya başlandığını belirten Suver, şunları söyledi:

"Battalgazi, Doğanyol ve Pütürge belediye başkanlarımızla birlikte bundan sonra daha iyi ve güvenilir bir Malatya'da yaşayabilmek yapılan çalışmalarla sahadaki beklentileri kıyasladık ve tartıştık. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Edindiğimiz bilgiler bundan sonraki çalışmalara çok fayda sağlayacaktır. Bizler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Malatya ve Elazığ'ı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız."

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da depremde evleri ağır hasar gören veya yıkılan vatandaşlar için inşa edilecek konutların, temellerinin hızlıca atılacağını ve en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise ilçeye 2 bin 350 yeni konut yapılacağını dile getirerek şöyle konuştu:

"Toplamda ağır ve orta hasarlı 3 bin 620 bina şu ana kadar tespit edildi. Yapmış olduğumuz planlama neticesinde Battalgazi bölgemize 2 bin 350 konut yapılacak. 1500 civarında konut Orduzu Gelincik tepesi bölgesine, 500 konut Meydanbaşı Mahallesi'ne yapılacak. 350 konutun da köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerlerde yapılması planlanıyor. Tabi buradaki rakamlarda farklılıklar olabilir. Bazı bölgelerde yıkılan bölgelerin yerlerinde dönüşümler uygulanabilir." 

Elazığ’daki binaların hasar tespitleri askıya çıkıyor!