Çukurova Balkon

Malatya'da konutların yüzde 60'ı acilen dönüşümle yıkılmalı!

Malatya'da konutların yüzde 60'ı acilen dönüşümle yıkılmalı! Malatya'da konutların yüzde 60'ı acilen dönüşümle yıkılmalı!

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, Malatya'nın 1'inci derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, kentteki konutların yüzde 60'ının acilen kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması gerektiğinin altını çizdi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Sonsöz gazetesine konuşan başkan Özgül, Malatya'nın deprem bölgesinde bulunduğunu hatırlatarak, kentte 2000 yılından öncesi yapılan konutların depreme dayanıksız olduğunu bildirdi. Yetkilileri uyaran Özgül, "Deprem kuşağın gösterilen ilimiz de bulunan konutların yüzde 60'ı depreme dayanıksız yapılardır. 

Bu yapıların acilen kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor" dedi. 


VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLMELİ 

Özgül, şunları anlattı: "Belediyeler, Malatya'nın kentsel dönüşümün ne olduğunu anlatmalıdır. Bu konuda vatandaşlarımız bilinçlendirilmelidir. Emlakçılar odası olarak vatandaşlarımıza sesleniyorum: Şu an oturduğumuz konutlar, depreme dayanıksız yapılardır. Lütfen can güvenliğimiz için kentsel dönüşüm projesinden faydalanarak konutlarımızı depreme dayanıklı hale getirin, ailenizin can güvenliği için evlerimizi yenileyin. 


ÇEVRE YOLUNUN ALTINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART 

Malatya'da Kentsel dönüşüm acilen hayata geçmelidir. Özellikle çevre yolunun alt kısmında kalan Yeşiltepe, Melekbaba, Taştepe, İzollu ve Hanımın Çiftliği'nde acilen uygulanması gerekmektedir. Maalesef 2000 yıl öncesinde yapılan konutların depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiştir. Burada belediyelerimiz depreme dayanıksız olan konutları acilen kentsel dönüşüm projesiyle yenilemelidir. Belediyeler, kentsel dönüşüm projelerini vatandaşlara iyi anlatmalıdır. Kentsel dönüşüme giren bir projenin yaklaşık 36 ay kirasını devlet karşılamaktadır. Ayrıca Çevre Yolu üzerinde kalan konutların da 90'lı yıllarda yapılan kooperatif konutların da acilen kentsel dönüşüme sokulması gerekiyor. Kentsel dönüşüme acilen sokulması gereken konut sayısı mevcut konutların yüzde 60'ı kadardır. Kentsel dönüşüm yasası 2014 yılın da yasallaştı. Vatandaşı mağdur etmeyen bir yasadır. Vatandaşa büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Burada projenin esprisi eski konutların yenilenmesidir. Kentsel dönüşüme sokulan projelerde belediye ruhsat harcı almamaktadır. Kentsel dönüşümle evi yıkılan mal sahibi mağdur olamayacaktır. İlgili kurum ve birimler, şehrin deprem kuşağında olduğunu unutulmamalıdır." 


Malatya Sonsöz