Malatya'da su zammına tepki gösterildi!

Malatya'da su zammına tepki gösterildi! Malatya'da su zammına tepki gösterildi!

Malatya'da içme suyuna yapılan yüzde 300'lük zam kararı başta Gündüzbey olmak üzere şehir genelinde büyük tepki gördü. Gündüzbeyli vatandaşlar, "Bu zam kararı geri alınmadığı takdirde Pınarbaşı'ndaki içme suyu tesisine yürüyüş yaparak suyu keseceğiz" dedi Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Kurulu'nda içme suyu ile ilgili alınan "Üç bölge tarifesi" ve "zam kararı" Gündüzbey Muhtarı Mehmet Balta ve Gündüzbeyli vatandaşları çileden çıkardı. Balta, "Hem suyun gözünde bulunacaksınız, hem de Malatya'nın ve bölgenin en pahalı suyunu içip kullanacaksınız. Gündüzbey hangi ölçülere göre en pahalı tarife kapsamına alındı? Daha önce tonunu 80 kuruştan kullandığımız suyu şimdi 5 liradan tüketeceğiz. Bu haksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir" şeklinde konuşan vatandaşlar, "Malatya'nın içme suyu bizim topraklarımızdan çıkmaktadır. Zaten daha önce su bizim köyün tasarrufunda olup, 1954 yılında bir oldubittiye getirilerek elimizden alındı. Yapılan anlaşmaya göre, sulama ve içme suyu köyümüze ücretsiz verilecekti. Hadi ondan vazgeçtik, şimdi en ucuz tarife bize uygulanması gerekirken en pahalı tarife uygulanmaktadır" dedi. 


Gündüzbey Mahalle Muhtar Mehmet Balta da şunları söyledi: "Malatya Büyükşchir olduktan sonra kasabamız mahalle statüsüne dönüştürüldü. Büyükşehir olduk diye sevinir ve daha güzel hizmetler beklerken suya gelen yüksek zam ile adeta şoke olduk. Şimdi biz Gündüzbeyliler patlamaya hazır bir volkan gibiyiz. Barut fıçısı haline dönüştük. Bu uygulamayı yapan Biiyükşehir'e çok kızgınız. Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ekibine sesleniyoruz. Bir an evvel bu haksız uygulamayı durdurun. En azından suyun topraklarımızdan çıkmasının hatırına bizi 3. Bölge tarifesine alın. Yoksa büyük çaplı eylemlere hazırlanacak, sesimizi öyle duyuracağız. Bütün Gündüzbeyliler pek yakında sokağa çıkıp bize bu zulmü reva gören Büyükşchir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ve MASKİ'yi telin edeceğiz." Muhtar Mehmet Balta ve mahalle halkı, mahallede bulunan 15'e yakın çeşmenin suyunun da kesildiğini belirterek, "Bu sokak çeşmelerinde yaşlılarımız ve misafirlerimiz abdest alıp. gezmek için gelenler ellerini yüzlerini yıkıyordu. Şimdi çeşmelerimiz de susuz kaldı. Suyumuza yüzde 300 zam geldi. Daha önce 4 otobüsümüz bulunurken şimdi 2 büyük bir küçük otobüs çalışıyor. Bu da ihtiyaca cevap vermiyor. Resmi kurumlarda çalışan memurlar bilhassa sabah ve akşam çok sıkıntı çekiyor. Kaldırımlarımız perişan halde, Gündüzbey-Konak yolu çamur içinde. Halen Osmanlı mimari yapılarımızdan 50'ye yakın eski yapılacak evlerimiz bulunmaktadır. Ne olacak bizim bu Gündüzbey'in hali?" diye sordular. 


Öte yandan, konudan haberdar edilen Milletvekili Öznur Çalık vc Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, "Gündüzbeyliler'in öfkesini vc kızlığını anlıyoruz. En kısa zamanda Büyükşchir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile görüşüp bu şikayetleri kendisine iletcccğiz. Giindüzbeyliler'e yapılan bu haksızlığın düzeltileceğine inanıyoruz" dediler.


Mücadele Gazetesi