Maltepe M’Expo ile cazibe merkezi olacak!

Maltepe M’Expo ile cazibe merkezi olacak!Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir, Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesini katılımcılara anlatarak, projenin ilçeyi cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti.Çin’den İngiltere’ye, Kenya’dan Almanya’ya, Angola’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dünyanın değişik ülkelerinden 44 belediye başkanı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Diyalog Konferansı”nda buluştu. Konferansa, İsrail ambargosu nedeniyle toplantıya katılamayan Filistin’in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed’in gönderdiği mesaj damga vurdu.


Galası Cevahir Hotel İstanbul Asia’da yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemini biliyorum. Üst düzey yetkililer protokol imzalasa da asıl protokolü imzalayan ve insanları birbiriyle kaynaştıran yerel yönetimlerdir. İnançlar ve kültürlerin halklarımızın üzerinde ortaklaşmasını sağlamak, belediye başkanları ve meclis üyelerine düşüyor. Bizi yönetenler elbette uluslararası platformda bizi temsil edecek ama biz de elimizi taşın altına koymalıyız. Umarız konferans, bu boşluğu doldurur” dedi.


UDE: DİYALOGU TABANA YAYMALIYIZ


Kılıç’tan sonra söz alan Münih eski Anakent Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude de, Avrupa’da uzun yıllarca yaşanan ve Türkiye’de son örneğini Ankara’da gösteren şiddet ve terör olaylarına karşı katılımcıları uyararak, “Türk dostlarıma şunu söylemek istiyorum ki; Almanya’da bu ırkçı gösterilere katılan insanlardan çok fazla sayıda insan bu gösterilere karşı çıktı ve bence onlar Alman halkının da büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu sorunların üstünü kapatarak yol alamayız. Açıkça konuşup tartışmak, bazı sorunları düzeltme çabası göstermek; diplomatik, basmakalıp sözlerden daha önemlidir.   Bizim köprüler inşa etmemiz, aramıza bariyerler koymamamız lazım. Diyalog ve işbirliğini geliştirmemiz de gerekiyor. İşi temele indirerek, cami ve kilise dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci kulüplerine varıncaya kadar bu hoşgörüyü tabana yaymalıyız” diye konuştu.


Mardin Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Sevinç Bozan da, kültürlerin ve inançların bir arada dostça yaşadığı bir ilçenin yöneticilerinden olduğu belirterek, şöyle konuştu: “Mardin kültürlerin ve inançların yüzyıllarca barış içinde hüküm sürdüğü bir yer. Süryani, Ermeni, Kürt, Türk ve diğer bütün etnik ve dini grupların hepsi bir arada uzunca yıllar kardeşçe yaşadı ve dünya var oldukça bu halkların bir kavgası olmayacak. Dünyanın yarısını nasıl kadınlar oluşturuyorsa yönetimin de yarısını kadınlar oluşturmalı. kadınların kentleri dönüştürmesini istiyoruz. Biz diyoruz ki dünyayı barış, demokrasi, güzellik kurtaracak.”


FİLİSTİNLİ BAŞKANDAN MESAJ


Büyük bir ilgi gören konferansa, İsrail ambargosu nedeniyle katılamayan Filistin’in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed’in gönderdiği mesaj damga vurdu. Belediye Başkanı adına Filistin’in İstanbul Başkonsolosluğu Birinci Müsteşarı Abdülkadir Alkhatib tarafından okunan mesajda, şunlar yer aldı: “Umuyorum ki konferansınız Filistin’in karşı karşıya olduğu zor durumu da değerlendirecektir. Özellikle bu konferans, insan haklarıyla ilgili ve insan haklarına ihlaline karşı olduğu için; dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet kışkırtmacılığına karşı olduğu için çok önemli. Filistin’in bugün hiç olmadığı kadar dünyanın, liderlerin ve halkların desteğine ihtiyacı var. Barış kelimesinin anlamını yitirdiği bir ülke. Topraklarımız seneler öncesinde kaybedildi. Çocuklar güvenli bir şekilde okuluna, işçiler işlerine gidememekte. Filistin’deki çocukların da barış içerisinde, dünyanın geri kalanındaki çocuklar gibi yaşamaya hakkı var. Bu çocukların anneleri, babaları güven ve huzur içinde çocuklarını yetiştirmek istiyor. Bizler, çocuklarımızı, gençlerimizi toprağa vermeyi istemiyoruz. Umuyoruz ki bu konferans tarihi çözümlere imza atarak, Filistin halkının sıkıntılarını da çözmeye yönelik yeni bakış açıları oluşturacaktır.”


M'EXPO ANLATILDI


Konferansta, Kenya Mombasa Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana, Londra Enfield Belediyesi Meclis Üyesi Nesimi Erbil, Angola’nın de Belas Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol, Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir, Münih Halk Eğitim Merkezi Program Direktörü Dr. Susanne May, Erlangen Belediye Başkan Yardımcısı Dr Elizabeth Preub, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkileri Sorumlusu Ökkeş Aytekin,  Ankara  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kırklareli Kaynar Belediye Başkanı Serdar Türker, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ve Karadeniz Ereğli Belediyesi Daire Başkanı Metin Avcı da bir konuşma yaptı. Konuşmacılardan Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir, Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesini katılımcılara anlatarak, projenin ilçeyi cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti.


KENTLERİNİN İSMİYLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER


Daha sonra katılımcılar ülkelerini temsil eden kartlarla Maltepe’yi selamlayarak toplu fotoğraf çektirdiler. Ortak çalışma grupları oluşturularak devam edecek konferansta,  pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri, kültürel çalışmalar, ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği, ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları, inançlar arası diyalog, yabancı düşmanlığı, ırkçlık ve radikalizm, uluslarası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engeller konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulacak ve kardeş şehir protokolleri imzalanacak. 


Maltepe Belediyesi