Maltepe'deki 3 mahalle tapusuna kavuşuyor!

Maltepe'deki 3 mahalle tapusuna kavuşuyor! Maltepe'deki 3 mahalle tapusuna kavuşuyor!

Maltepe’nin Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin tapu sorunu çözülüyor. 40 yıldır çözüm bekleyen imar planları İBB'den onaylandı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Maltepe’nin Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin 1/1000 ölçekli imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. 3 mahallenin tapu sorunu çözüme kavuştu.

Belediyenin hazırladığı imar planlarının onaylanmasının ardından oy birliğiyle kabul edilerek onaylandı. Buna göre 3 mahallenin tapu sorunu çözülecek. Bu kapsamda askıya çıkarılan planlar için bir aylık süreyle itiraz hakkı bulunuyor. 

İmar planlarının kabul edilmesiyle Maltepe Belediyesi, tapuları hak sahiplerine dağıtmaya başlayacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, planların kabul edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Kılıç, “Planda emeği geçen başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İBB eski Başkanı Kadir Topbaş, İBB bürokratları, İBB Meclis Üyeleri, belediyemizin bürokrat ve meclis üyeleri ile muhtarlarımız, sivil toplum örgütleri ve halkımıza çok teşekkür ediyorum. Kurduğumuz danışma merkezleri veya kentsel dönüşüm ofislerinde, halkımızla bir araya gelerek sizin imzanız olmayan hiçbir projenin altında, bizlerin de imzası olmayacak dedik. Dayatan değil, danışan belediyecilik anlayışıyla kapalı kapılar ardında değil, halkımızın göz önünde planları hazırladık. İşte bütün eleştiri, öneri ve tartışmaları geride bırakarak planımızın onaylandığını da gördük. Artık sırada tapu ve kentsel dönüşümü gerçekleştirmek kaldı. Daha zorlu bir süreç bizleri bekliyor. Tüm Maltepelilere planlarımız hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

YERİNDE DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK

- Gülsuyu ve Gülensu’nun toplam büyüklüğü 1.5 milyon metrekare. 
- Bölgede yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor ve 7 bin bina bulunuyor.
- Belediyenin mahallelerde yüzde 30’a yakın bir arazisi bulunuyor ve planda buralar tapu sorunu yaşayanlar için tahsis edilecek.
- Kötü olan yapı stoku yenilenebilecek.
- Planın amacı olan “yerinde dönüşüm” sağlanabilecek. 

pus