08 / 12 / 2022

Marketlerde fahiş fiyatlara karşı yüzde 10'luk 'kar sınırı' önerisi!

Marketlerde fahiş fiyatlara karşı yüzde 10'luk 'kar sınırı' önerisi!

Fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı perakende şirketleri ile işletmelere uygulanan para cezaları çözüm getirmeyince, farklı tedbirler günde yer almaya başladı. Marketlerde fahiş fiyatlara karşı yüzde 10'luk 'kar sınırı' önerisi dikkat çekti...Temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinde fahiş fiyat uyguladığı ile stokçuluk yaptığı tespit edilen zincir marketler ve işletmelere uygulanan para cezaları çözüm getirmeyince, farklı tedbirler günde yer almaya başladı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, çözümün, hapis cezası, para ya da kapatma cezası ile olmayacağını, yasal düzenleme ile olabileceğini ifade etti. Çakar, yasal düzenleme ile maliyet fiyatı üzerine en çok yüzde 10 kar sınırı getirilmemesi gerektiğini kaydetti.

 Marketlerde fahiş fiyatlara karşı yüzde 10 luk kar sınırı önerisi!

Ticaret Bakanlığı'nca, temel gıda ve ihtiyaç ürünlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen zincir marketler ve işletmelere bu senenin ilk 10 ayında toplam 9 milyon 403 bin lira para cezası verildi. Pandemiden bu yana ise fahiş fiyat artışı ile stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin 168 lira idari para cezası uygulandı. Bakanlık tarafından yapılan denetimler sonucu verilen cezalara rağmen fiyatlarda düşüş olmayınca, farklı tedbirler gündemde yer almya başladı. 

 Marketlerde fahiş fiyatlara karşı yüzde 10 luk kar sınırı önerisi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam edeceğini, kabine toplantısında buna yönelik atılacak adımların masaya yatırılacağını söyledi. Erdoğan, para cezasının bunları ıslah etmeyeceğini ifade derek "Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım" diye söyledi. Peki Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar konuya ilişkin nasıl değerlendirmelerde bulundu? İşte detaylar...
Geri Dön