Marmara, Akdeniz ve İçanadolu'da yatırım adresleri

Marmara, Akdeniz ve İçanadolu'da yatırım adresleriAntalya, Adana, Eskişehir, Konya, Kayseri, Eskişehir, Bursa, Kocaeli ve Adapazarı'nda nokta atışı yapabileceğiniz yatırım adresleri nereler?


ADANA:

Adana'da Seyhan ilçesinin kuzeybatısı ve Yüreğir ilçesinin de kuzeydoğusu rantın yükselen bölgelerinin başında geliyor. Yüreğir'deki arsaların metrekaresi 20-70 YTL arasında değişiyor. Seyhan'da Kenan Evren Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı iş yeri olarak en yüksek fiyattan işlem görüyor. Buradaki işyerlerinin metre bazında satış fiyatı bin 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor.

Güzel Yalı, Mahfesığmaz, Yurt, Mavi Bulvar üstü ve Kurttepe rantı artan bölgeler olarak göze çarpıyor. Burada yer alan konutların metrekare fiyatları 800 ile bin YTL arasında.

Adana'nın planlı gelişen bölgelerinden Yeni Adana'da ise arsaların metrekaresi 300 YTL'den başlayıp 700 YTL'ye hatta bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. Yeni Adana'da daire fiyatları ise metrekare bazında 800 ile 1000 YTL arasında.

Yüreğir'de ise Organize Sanayi, Kürkçüler, İncirlik, Buruk ve Sofulu mahalleri değerlenen bölgeler arasında yer alıyor. Bu bölgedeki arsaların metrekare satış fiyatı 20 ile 70 YTL arasında.

Kuzeybatı yönündeki Kabasakal, Şambayat, Karahan, Çakal Kuyusu ve Kireç Ocağı bölgeleri gayrimenkul açısından Adana'nın yükselen yeni bölgeleri olarak kabul ediliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekaresi 40 ile 100 YTL arasında değişiyor.

Adana Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Burhan Coşkun, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Adana'da Salbaş beldesi, Karaisalı ilçesi ve Sofulu beldesinin prim yapacak bölgeler olduğunu söylüyor.

 

KONYA:

Konya'da en değerli gayrimenkuller Selçuklu ilçesinde Barış Caddesi, Nalçacı Caddesi, Afra civarı, Meram ilçesinde Ahmet Özcan Caddesi,Yeni Larende, Meram Yeni Yol ve Yaka Meram ve Karatay ilçesinde yeni adliye binası civarında yer alıyor.

Bu bölgelerde daha önce metrekare bazında 15 ile 100 YTL arasında olan imarlı arsaların bugünkü fiyatı 30 YTL'den başlayıp 200 YTL'ye kadar çıkıyor.

Bu bölgelerdeki konutların fiyatları 75 ile 300 bin, işyerlerin ise 150 ile 500 bin YTL, arasında değişiyor.

İstanbul yolu, Karatay ve yeni adliye sarayı civarı Konya'da son dönemde gayrimenkul açısından çıkışta olan bölgelerin başında geldiğine işaret eden, Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, bu bölgelerdeki gayrimenkullerin geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 20 oranında değer kazandığını ifade ediyor..

Karatay bölgesinde yeni yapılan adliye binası civarı, Selçuklu bölgesinde Ankara-İstanbul yolunu birbirine bağlayan büyük çevre yolu civarı ile Meram da kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı alanlar, Konya'da önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler olarak gösteriliyor. Bu bölgelerdeki şu anda arsaların metrekare birim fiyatının Selçuklu'da 20, Karatay'da 35 ve Meram'da 100 YTL civarında olduğu belirtiliyor.

 

SAKARYA:

Çark Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Palmiye Caddesi, Serdivan Bölgesi, Bosna Caddesi, Erenler Beldesi, Karaman, Camili ve Korucuk bölgesi Adapazarı'nın yükseler bölgeleri olarak göze çarpıyor. Bu bölgelerdeki arsaların fiyatları 150 ile bin YTL arasında değişiyor. Aynı bölgedeki konutların ortalama fiyatları ise 50 bin YTL'den başlayıp 400 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

İlde, yerinde sayan bölgelerin bulunmadığını kaydeden Sakarya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Selçuk Başak, Sakarya'nın önümüzdeki birkaç yılda prim yapacak bölgelerini ise şu şekilde sıraladı:

"Serdivan, Erenler, Camili, Karaman, Korucuk, Yenigün Mahallesi ve Mithatpaşa Mahallesi önümüzdeki dönemde değerlenecek bölgelerin başında geliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekare birim fiyatı 50 ile 250 YTL arasında değişiyor"

BURSA:

Türkiye'nin en çok göç alan illerinden birisi olan Bursa, İzmir yönüne doğru genişliyor.

Bursa'nın gayrimenkul açısından son dönemde yükselen bölgeleri olarak Nilüfer, İhsaniye Ataevler, Ertuğrulkent ve Altınşehir gösteriliyor. Arsaların pek de bulunmadığı bu bölgeler içerisinde Nilüfer'in bazı bölgelerinde tek tük elde kalan arsaların metrekaresi 90 ile 100 YTL arasında bir fiyatla alıcı bulabiliyor.

Yine bu bölgelerdeki evlerin fiyatı ise 125 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

Bursa'da önümüzdeki birkaç yıl içinde değerlenecek muhtemel bölgeler arasında  İzmir  yolu başı çekiyor. Bu hat üzerindeki imarlı arsaların dönümünün 200 bin YTL'den başlayıp 1 milyon YTL'ye kadar çıktığı bölgedeki emlakçılar tarafından ifade ediliyor. İzmir yolundaki imarsız olan arsaların dönümünün ise 70 ile 150 bin YTL olduğu belirtiliyor. Nilüfer'in içindeki Çalı, Demirci,Yaylacık, Kayaba ve Hasanağa Bölgesi'ndeki (Orman alanı-TOKİ'nin yatırım yaptığı bölge) imarlı arsaların dönümü 100 ile 150 bin YTL, imarsız arazilerin dönümü ise 50 bin ile 100 bin YTL arasında değişiyor.

 

ANTALYA:

Türkiye'nin turizm başkenti olan Antalya'da gayrimenkul fiyatlarının hızına yetişilemiyor. Antalya'da Eski Lara Caddesi, Kemerağzı Oteller Bölgesi, Konyaaltı Sahil Yolu, Kuzeykent, Yeniköy, Yeşilbahçe ve Fener, gayrimenkul değerleri açısından yükselişini sürdüren bölgelerin başında geliyor.

Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı 50 Euro'dan başlayıp,300 Euro'ya kadar çıkabiliyor.

Bu bölgedeki evlerin metrekare satış fiyatı ise 50 ile 2 bin 500 Euro arasında değişiyor. İmarsız arsaların metrekaresinin 40 Euro'dan başladığı bu bölgelerdeki ticari gayrimenkullerin metrekaresi ise bin 700 ile 2 bin 500 Euro arasında satılıyor.

Antalya'da en pahallı arsalar ise Konyaaltı Caddesi üzerinde yer alıyor. Bu cadde üzerindeki arsaların metrekaresi 3 bin Euro'dan başlıyor. Cadde, bu özelliği ile en pahallı gayrimenkullerin yer aldığı İstanbul Büyükdere Caddesi ile adeta yarışıyor. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam, Antalya'nın birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeler hakkında ise şu bilgileri veriyor:

"Yeşilbayır, Kuzeykent, Varsak, Doğuvilayeti, Yeniköy, Ermenek, Çalkaya, Karaçalı ve Aksu önümüzdeki dönemde yıldızı par