Marmaray Projesi'nde Japonya'dan bir Türk

Marmaray Projesi'nde Japonya'dan bir Türk

DAHA iyi bir yaşam umuduyla Fatsa'dan Japonya'ya giderek çok sayıda inşaat şirketinde çalıştıktan sonra Marmaray Projesi'ne yönetici olarak atanan Zeki Kekiloğlu, Marmaray projesini yürüten Japon Taisei firmasında makina mühendisi kadrosunda çalışıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!
Japonya macerası 12 yıl önce başlayan ortaokul mezunu Kekiloğlu, Tokyo ile Osaka arasında kalan Nagoya isimli küçük bir bölgede çalışmaya başladı. Kekiloğlu bir süre sonra yol kenarlarındaki kanallarda kullanılacak kalıp üretimi yapan bir fabrikada işe başladı. Gündüzleri fabrikada çalışan Kekiloğlu, akşamları ise evde Japonca öğrenmek için çabalamaya başladı.


KEKİLOĞLU, 3 yıl boyunca çok sayıda şirkette kaçak olarak çalıştıktan sonra Japonya'daki ‘babam' dediği Nagashima adında bir işadamı ile tanıştı. Bu tanışmanın ardından tünel açma işinde kullanılan makineleri üreten bir şirkette çalışmaya başlayan Kekiloğlu, başustalığa yükseldi. Kekiloğlu, tek Türk olarak çalıştığı şirkette çok sayıda Japon'a da işini öğretti. 12 yıl sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapmaya karar veren Kekiloğlu'na  Marmaray  Projesi'ni üstlenen Japon firma Taisei'den TBM isimli tünel açma makinalarından sorumlu yönetici olarak görev yapması için teklif geldi. Teklifi kabul eden Kekiloğlu 3 yıldır Marmaray Projesi'nde makina mühendisi kadrosunda görev yapıyor.


KENAN İSPİR
pus