06 / 12 / 2023

Marmaray yarın açılıyor!

Marmaray yarın açılıyor!

Asrın projesi Marmaray yarın açılıyor. Marmaray projesi Osmanlı dönemine uzanan öyküsü ile adeta 150 yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürüyor ve Marmaray'ın açılışı Üsküdar'da saat 15.00'te yapılıyor...
Marmaray yarın açılıyor!


Asrın projesi  Marmaray  yarın açılıyor. Marmaray projesi Osmanlı dönemine uzanan öyküsü ile adeta 150 yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürüyor. İlk olarak 1860 yılında Sultan Abdülmecid'in ortaya attığı bir fikir olan Marmaray günümüze uzanan çalışmalar ve düşünceler ile ancak 2004 yılında gerçeğe dönüştürüldü. Sultan Abdülmecid'in İstanbul Boğazı'ndan geçmesini istediği demiryolu tüneli olan ve şu anda Marmaray olarak yaşama geçirilen proje o zamanlar da denizin dibinden inşa edilen sütunlar üzerine yerleştirilmesi planlanan bir demiryolu olarak yapılmak isteniyordu. 


O günden bu yana yıllar içerisinde fizibilite etüdü yapılan ardından çeşitli firmalarla finansman anlaşması imzalanan ve geçiş için güzergahı belirlenen projenin ilk inşaat çalışmaları 2004 yılında başladı. Marmaray projesinin aslında 2009 yılında devreye girmesi bekleniyordu. Ancak yapılan kazılarda rastlanan tarihi kalıntılar projenin çalışmalarını da doğal olarak yavaşlattı. Çünkü çıkan tarihi kalıntılar için arkeologlarla birlikte çalışmanın yürütülmesi gerekiyordu. Her türlü kazıyı inceleyen arkeologlarla yapılan fikir alışverişleri sonucunda nihayet Marmaray yarın açılıyor.


Marmaray, İstanbul Boğazı'nın her iki yakasını denizin altından tünelle birbirine bağlıyor. Marmaray boğaz geçişinde çift hat olarak, Kazlıçeşme'den sonra Yedikule'de yer altına giriyor, yeni yeraltı istasyonları ile Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerliyor, boğazın altından geçerek yeraltından Üsküdar'dan geçiyor ve Ayrılıkçeşme'de tekrar yüzeye çıkarak Söğütlüçeşme'ye ulaşıyor. Marmaray'ın bu anlattığımız yolculuktaki uzunluğu 13,5 kilometre...


Asrın projesi MARMARAY yarın açılıyor!


"Asrın Projesi" olarak gösterilen Marmaray, 29 Ekim'de gerçekleştirilecek açılış öncesi "Hayaldi gerçek oldu", "2 kıta 4 dakika" ve "Günde 1 milyon yolcu" gibi çeşitli sloganlarla kamuoyuna tanıtıldı. 


Ve nihayet yarın açılacak olan Marmaray, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü kutlayacağımız o özel günde, Üsküdar'da, halkla birlikte yapılacak törenle saat 15.00'te hizmete giriyor...Marmaray videoları!
Marmaray görüntüleri!Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com

Geri Dön