Mecidiyeköy, 1 milyar Euro'luk projelerle çekim merkezi oluyor

Mecidiyeköy, 1 milyar Euro'luk projelerle çekim merkezi oluyor

Taşyapı ve Eren Talu'nun kule projeleriyle çekim merkezi haline gelen Mecidiyeköy'de rekabet, mart ayına kadar ihaleye çıkacak eski likör fabrikası ile iyice kızıştı.


50 kata kadar çıkan kuleleriyle İstanbul'un 'İkinci Manhattan'ı olan Mecidiyeköy'de 2010 yılında metrekareye 10 bin Euro'luk satış bedellerine ulaşılabileceği ileri sürülüyor.


ÖNÜMÜZDEKİ yıl 250 bin yeni konuta ihtiyacı olan 16 milyonluk İstanbul'da peş peşe devreye giren gayrimenkul yatırımları Mecidiyeköy ve Şişli'nin de çekim merkezi haline gelmesini sağladı. Taşyapı, Astaş ve Eren Talu'nun kule projeleriyle hareketlenen bölgede, TOKİ'ye devredilen likör fabrikasının da 2008 şubat-mart gibi ihaleye çıkması bekleniyor. 28 ile 50 arasında değişen yüksek katlı yeni projeleriyle Maslak'tan sonra İstanbul'un 'İkinci Manhattan'ı olma yolunda ilerleyen Mecidiyeköy'de, bu projelerin yatırım bedeli 1 milyar Euro'yu buluyor. 4-6 bin Euro olan konut metrekre fiyatlarının 2010'da 10 bin Euro'ya ulaşması bekleniyor.


DÖRT PROJE: Astaş Gayrimenkul'ün gerçekleştirdiği Kempinski Residence Astoria, Taşyapı'nın alışveriş merkezi ve rezidanstan oluşan Mecidiyeköy projes, Eren Talu Mimarlık-Alke ortak girişiminin Ali Sami Yen stadı üzerinde gerçekleştireceği projeyle hareketlenen Mecidiyeköy'de rekabet likör fabrikası ihalesiyle iyice artacak. İhaleye katılacağını ilk açıklayan yatırımcı Eren Talu, fabrikayı alması durumunda otel yapacağını söyledi.


LİKÖR FABRİKASI SATILIYOR: Bölgede 10 bin dolarlık metrekare fiyatları baz alındığında Tekel'in vergi borçları nedeniyle şu an Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak kullanılan eski likör fabrikası arazisinde değerin 300 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Talu, birbirine komşu iki büyük araziye sahip olması durumunda 2009 sonunda başlamayı planladığı rezidans ve alışveriş merkezi projesinde bir değişik yapmayacak.


ÇEKİM MERKEZİ: Metro ile bağlantısı, Boğaz Köprüsüne, Etiler, Levent ve Beşiktaş'a yakınlığı, burada kurulu iş ve yaşam alanlarının hızla artmasını sağlıyor. Bu da Mecidiyeköy'ü sadece yerli değil, yabancı yatırımcıların da gözdesi haline getiriyor.


Astoria'da daireler tükendi konutlar yüzde 100 prim yaptı


ASTAŞ Gayrimenkul'ün Kempinski Residences Astoria projesinde daire satışları sona erdi. 27 katlı 2 bloktan oluşan proje de satışlar ilk olarak Eylül 2005'te başlamıştı. Satışa ilk çıktığı dönemde 4 bin 500 dolar olan daire metrekare fiyatları ikinci el dairelerde şu an konumuna ve manzarasına göre 9 bin 500 dolar ile 10 bin dolar arasında bedellerle alıcı buluyor. Kempinski Residence Astoria'nın yüzde 100'ü aşan prim örneği, bölgenin potansiyelini bir kez daha gözler önüne seriyor.


Yatırımlar İstanbul'a yetmiyor konut ihtiyacı giderek artıyor


Diğer dünya şehirleriyle kıyaslandığında İstanbul, hálá yatırım açısından New York, Paris, Londra, Pekin gibi şehirlere ulaşamıyor.


Gayrimenkulün ilk patladığı dönemlerde yüzlerce konut projesine ev sahipliği yapan bu şehirler, İstanbul'u geride bırakıyor.


Pekin'de her yıl 8 milyon metrekare inşaat ile yıllık inşa edilen konut adedi 80 bini buluyor.


Buna karşın 200 bin yeni konut açığı bulunan İstanbul'da yılda yapılan konut sayısı 15-20 binde kalıyor.


Kontratların yüzde 40'ı dolardan Euro'ya döndü


DOLARIN diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi, dolar üzerinden yapılan kontratların yüzde 40'ının Euro'ya dönmesine yol açtı. Sözleşmelerin kısa bir süre için YTL üzerinden yapıldığını belirten Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, yeniden dövize geçiş sürecinde Euro'nun tercih edildiğini söyledi.


Likör Fabrikası Atatürk'ün direktifiyle kurulmuştu


ÖNÜMÜZDEKİ yıl ihaleye çıkması beklenen Mecidiyeköy Likör ve Kanyak fabrikası 1930'da Atatürk'ün direktifi ile Fransız uzmanlar tarafından kuruldu. Fransız uzmanlar 1939'a kadar fabrika üzerinde çalıştı. Kurulduğunda 48 dönüm arazisi olan fabrikanın 13 dönüm arazisi üzerine 1960'da Ali Sami Yen Stadı yapıldı. Çevre yolları yapılırken 11 dönüm arazi Karayolları'na devredildi. 24 dönüm arazi kaldı. Bu arazinin içindeki fabrika binaları 4 bin 600 metrekarelik alan kaplıyor.


400 milyon Euro'luk Taşyapı projesi nisanda satışa çıkıyor


TAŞYAPI'nın gerçekleştirdiği Mecidiyeköy projesinde inşaat hızla ilerliyor. 400 milyon Euro'yu bulan bir yatırımla gerçekleştirilen projeden 650 milyon Euro'ya yakın ciro bekleniyor. Altındaki transfer merkezi ile yapım aşamasındaki metrodan, bünyesindeki alışveriş merkezine direk geçiş imkanı sunan projede rezidans dairelerinin büyüklüğü 70-470 metrekare arasında değişiyor. 76 bin 380 metrekarenin çarşıya ayrıldığı projede rezidans katları 71 bin 134 metrekare alan kaplıyor. 2 bin 800 araçlık 6 katlı otoparkı ile de öne çıkan Mecidiyeköy Projesi'nde toplam inşaat alanı 260 bin metrekareye ulaşıyor. Proje gökyüzüne doğru 39 kat, yeraltına doğru da 10 kata sahip. Yeratında 4 kat alışveriş merkezi olarak kullanılacak. Taşyapı Genel Müdürü Emrullah Turanlı, otoparkı ve metro ayrıcalığı ile trafik problemini kendi çözen projenin akıllı bina özellikleri taşıyacağını söyledivurguluyor. Bölgede nitelikli yaşanabilir konut sayısının yetersiz olduğuna değinen Turanlı, "Konferans ve kongre merkezleri, spor alanları, spa ve restoran gibi pek çok hizmet var" dedi. Önünde yeşil alanlar, yürüyüş yolları barındıran projenin Mart-Nisan aylarında satışa çıkması planlanıyor.


Ali Sami Yen'in yerine 200 milyon dolarlık yatırım


EREN Talu Galatasaray için Seyrantepe'de gerçekleştireceği stad projesine karşılık aldığı Mecidiyeköy'de Ali Sami Yen arazisi üzerinde rezidans ve alışveriş merkezi projesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 50 katlı olması planlana çelik konstrüksiyon bina 200 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek. Eren Talu'nun Seyrantepe'deki stad projesinin ardından başlatacağı bu projede ilk kazmanın 2009 yılının eylül ayından sonra vurulması hedefleniyor. 85 bin metrekare rezidans, 70 bin metrekare de alışveriş merkezi olarak hayata geçirilecek projede Talu gelirin ne olacağı konusunda o günün şartları ölçüsünde plan yapacaklarını vurguluyor.


 
AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN