Mecidiyeköy asansör faciasında 25 kişiye 15'er yıl hapis cezası istendi!

Mecidiyeköy asansör faciasında 25 kişiye 15'er yıl hapis cezası istendi! Mecidiyeköy asansör faciasında 25 kişiye 15'er yıl hapis cezası istendi!

Şişli Mecidiyeköy'deki eski Ali Sami Yen Stadı'nın arsasına yapılan inşaatın 32'nci katından yere çakılan ve 10 kişinin öldüğü asansör kazası ile ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı...


Mecidiyeköy'de 10 kişinin öldüğü asansör faciasında 25 şüphelinin, taksirle ölüme neden olmaktan 2-15 yıl arasında hapisleri talep edildi.


Şişli Mecidiyeköy'deki eski Ali Sami Yen Stadı'nın arsasına yapılan inşaatın 32'nci katından yere çakılan ve 10 kişinin öldüğü asansör kazası ile ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, olayla ilgisi olduğu belirtilen 4'ü tutuklu 25 şüpheli hakkında "Taksirle 10 kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis talebiyle iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 uzmanın imzasını taşıyan 12 sayfalık rapor da yer aldı. 


UZMAN RAPORU DA İDDİANAMEDE 

Raporda, kaza sırasında asansör görevlisinin kim olduğunun tespit edilemediği, inşaatta eğitimli 16 asansör görevlisi çalıştırılması gerekirken sadece üç kişi görevlendirildiği, bu çalışanlara eğitim verildiğine dair herhangi bir belge sunulamadığı öne sürülmüştü. Raporda, kazanın nedeni olarak 'nihai sınır kesici' (Final Limit Switch) adlı emniyet-fren sisteminin çalışmamış olması gösterilmişti. Kaza anında sistemin çalışmadığı, çalışmama nedeninin ise kesin olarak tespit edilemediği öne sürülmüştü. Asansör firmasından altı adet asansör kiralandığı belirtilen raporda, bu asansörlerdeki elektrik-mekanik sorunların sürekli tekrar ettiği belirtilmişti. Raporda, nihai sınır kesici (fren sistemi) çalışmadığı halde söz konusu asansörün çalışmasının durdurulmadığı, elektrik ve mekanik önlemlerin yetersiz olduğu asansörler firma tarafından kontrol edilmediği gibi asıl işveren tarafından da bu vaziyette kullanımına göz yumulduğu vurgulanmıştı. Soruşturmada savcılığa çıkarılan 11 şüpheliden Adem A., Turgay D., Önder T., ve Murat A. tutuklanmıştı. 


Sabah