Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı!

Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı! Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı!

İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Barajı'nın inşaatının yüzde 95'i tamamlandı.

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye'nin en büyük içme suyu temin projesi olan, İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı.

Sakarya ve Düzce illeri arasında akan Melen Çayı üzerinde Karadeniz'in 7 kilometre güneyinde hayata geçirilen baraj tamamlandığında, İstanbul'un yıllık su ihtiyacının yüzde 75'ine tekabül eden 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecek.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'a çok yakın bir şehir olan Sakarya'nın çevresinde çeşitli ırmaklar ve çaylarla Karadeniz'e akan suların bulunduğunu belirtti.

Son derece verimli su kaynakları arasında Melen Çayı'nın olduğunu söyleyen Balkanlıoğlu, "Melen Çayı üzerine yapılmakta olan bir barajımız var. İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak üzere inşa ediliyor. İstanbul'un su ihtiyacının yaklaşık yüzde 75'ini karşılayacak bir imkan bu. Yıllık 1 milyar 77 milyon metreküp su pompalanacak. İstanbul'daki barajların su rezervinin yüzde 75'i buradan sağlanacak." dedi.

Türkiye'de yaşayan herkesin İstanbul ile ilgisi ve irtibatı olduğunu da belirten Balkanlıoğlu, "İstanbul, Türkiye demek. Bilinen ve sayılan nüfusu 15 milyonun üzerinde olmakla birlikte ziyaretçilerle bu sayı 20-25 milyonu buluyor. Birçok Avrupa ülkesinden daha fazla nüfusa sahip. Bu kadar nüfusun içme ve kullanma suyunun temin edilmesi son derece önemli. İstanbul'un susuz kalması Türkiye'nin susuz kalması demektir. Geçmişte yaşanan sıkıntıları biliyoruz." diye konuştu.

 

"İstanbul'un 2071'e kadar su ihtiyacını karşılamış olmaktayız"


Devlet Su İşleri (DSİ) 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar da barajın, İstanbul Boğazı'nın 170 kilometre doğusunda, Düzce ve Sakarya illerine arasındaki Melen Çayı üzerinde inşa edildiğini belirtti.

Büyük Melen Çayı'nın yıllık su potansiyelinin 1 milyar 700 milyon metreküp olduğunu, hayata geçirilen Melen Barajı ile İstanbul'a bu suyun 1 milyar 77 milyon metreküpünü içme suyu olarak aktaracaklarını söyleyen Özpınar, "Böylelikle İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılamış olmaktayız. Diğer bir deyimle, Melen Çayı'nın yıllık ortalama debisi 50 metreküp/saniye olup, bunun 34 metreküp/saniyesini Melen Barajı inşa ederek İstanbul'a faydalı kılmış bulunuyoruz. Bu 34 metreküp/saniye su, kişi başı tüketim seviyesine göre ilave olarak 13 milyon nüfusa yetecek bir su miktarıdır." dedi.

Silindirle sıkıştırılmış beton dolgu tipinde yapılan barajın, temelden yüksekliğinin 124 metre, tabii zeminden yüksekliğinin 99 metre olduğunu söyleyen Özpınar, barajın kretinin 944 metre uzunluğa sahip olduğunu, tabanının da 105 metrelik bir genişliğe oturduğunu da belirtti.

Barajın göl hacminin 694 milyon metreküp olacağını da söyleyen Özpınar, "Şu anda İstanbul'da 13 tane baraj işletmededir. Bu 13 barajla maksimum 900 milyon metreküp suyu İstanbul'a faydalı kılabiliyoruz. 694 milyon metreküp kapasiteli Melen Barajı'nın hizmete girmesiyle İstanbul'un mevcut su kapasitesinin yüzde 77'si kadar ilave bir su kaynağını İstanbul kazanmış olacak. Melen Projesi ve Melen Barajı İstanbul suyunun sigortasıdır." dedi.

Barajın 11 Ağustos 2018 tarihinden resmen bitirileceğini söyleyen Özpınar, "İnşaat çalışmalarımız devam etmekte olup barajın yüzde 95 fiziki tamamlanması gerçekleşmiştir. Barajın şu anki inşaat maliyeti 2018 yılı fiyatlarıyla 647 milyon lira. Kamulaştırmaya ise 845 milyon lira ödenmiştir." diye konuştu.

Kamulaştırma ve tahliye çalışmaları


Türkiye genelindeki 344 barajın doluluk oranının yüzde 49,2, İstanbul'daki barajların doluluk oranının ise yüzde 91,30 olduğunu söyleyen Özpınar, burada, Melen İçme Suyu Projesi'nin İstanbul barajlarına su takviye etmesinin önemli olduğunu da belirtti.

İstanbul'un 2 milyon 662 bin 747 metreküp su kullandığını söyleyen Özpınar, bu suyun yüzde 45'lik kısmı olan 1 milyon 208 bin metreküpünün Melen ve Yeşilçay sistemlerinden İstanbul barajlarına takviye olarak verildiğini de sözlerine ekledi.

Melen Barajı'nın göl sahasında bugüne kadar 424 evin kamulaştırıldığını, bir belde ve 7 köyün de göl alanından etkilendiğini paylaşan Özpınar, bu köylerden 4'ünün tamamen su altında kaldığını söyledi.