14 / 08 / 2022

Malatya Stadı'nın yüzde 95'i tamamlandı!

Malatya Stadı'nın yüzde 95'i tamamlandı!

Malatya'da, iç ve dış cephesinde kayısıyı andıran obje ve renklerin kullanılacağı 25 bin seyirci kapasiteli stadın yüzde 95'i tamamlandıGençlik ve Spor Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde yapılan, iç ve dış cephesinde kayısıyı andıran obje ve renklerin kullanılacağı 25 bin seyirci kapasiteli Malatya Stadı'nın yüzde 95'i tamamlandı.


Merkez Battalgazi ilçesinde, İnönü Üniversitesi yerleşkesi karşısında, 136 bin 585 metrekarelik arazi üzerine inşa edilen stat, çim zeminden itibaren 6 kat yükseklikte bulunuyor.  


Stat yapım ihalesini ilk alan firmanın iflas etmesinin ardından bir süre bekleyen, daha sonra farkı bir firmaya ihale edilerek kaldığı yerden inşası süren stadın en kısa sürede tamamlanması için yoğun çalışmalar sürdürülüyor. 


Dış cephe kaplamalarının çoğu tamamlanan ve çimleri serilen 25 bin seyirci kapasiteli stadın yüzde 95'i bitti. 


Malatya'da futbolseverler için güzel bir ortam oluşturacak stadın iç ve dış cephesinde kayısıyı andıran obje ve renkler kullanıldı. Dış cephesinin üst kısmında turuncu bir bölüm bulunan stadyumun, koltukları da sarı, kırmızı, bej renklerine büründü.


Son derece modern inşa edilen stadyumda, skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, televizyon yayınlarının yapılacağı bölümler, basın bölümü, kapalı otoparklar, seyirci ve sporcu girişi gibi alanlar en uygun şekilde tasarlandı.


Çeşitli sosyal donatı mekanlarının yanı sıra mimari olarak engellilerin de rahatça kullanabileceği, engelli ve refakatçi koltuğunun da bulunacağı şekilde inşa edilen stat etrafında 271'i kapalı, toplam bin 316 araçlık otopark olacak.


Tabandan ısıtmalı sahanın olacağı statta her katta engelliler için çok sayıda özel tuvaletler de yapılacak.  


- Çevre illere de hizmet verecek 

Toplam 110 milyon liraya mal olan stadyum, son derece modern ve depreme dayanıklı inşa edildi.


Son derece sağlam temeller üzerine inşa edilen stadyumun uzun yıllar Malatya ve çevresindeki illere hizmet vermesi bekleniyor. 


Stadyumun, sezon bitmeden hazır hale getirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.


Yeni stadın tamamlanmasıyla, 50 yıllık, 10 bin 411 kişi kapasiteli, geçmişte Süper Lig'de mücadele eden Malatyaspor'un ev sahipliğinde Avrupa takımını ağırlayan ve Balkan Kupası'na sahne olan, kimi zaman sevinç kimi zaman da hüzünlerin yaşandığı Malatya İnönü Stadyumu da taraftarlara veda edecek.


- "Dört gözle bekliyoruz"

Yeni Malatyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Erdal Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya-Elazığ kara yolunun 12. kilometresinde, İnönü Üniversitesi merkez yerleşkesi karşısında inşa edilen stadyumun büyük oranda tamamlandığını söyledi.


Mevcut sahalarının zemininin futbol oynanamayacak durumda olması nedeniyle sahalarında oynamaları gereken Denizlispor ve Altınordu maçlarını İstanbul'daki Vodafone Arena'da oynadıklarını anımsatan Gündüz, yeni stadyumun bir an önce tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.


Gündüz, saha ve seyircileri önünde oynamak istediklerini anlatarak, "Takımımız iyi bir hava yakaladı. Başarılı bir gidişatımız var. Yeni stadın tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Yeni Malatyaspor'un başarısı için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah takımımız yeni standında daha güzel başarılara imza atacak." dedi.


Statla ilgili bağlantı yolları, loca gibi bir takım eksikliklerin bulunduğunu aktaran Gündüz, bu konuları yetkililere ilettiklerini de sözlerine ekledi.


AA