Melikgazi'deki 32 tarihi yapı 2016'da restore edilecek!

Melikgazi'deki 32 tarihi yapı 2016'da restore edilecek!2015 yılında tarihi mekânların onarımı ve günümüz hizmetine kazandırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini söyleyen Dr.Memduh Büyükkılıç, 2016 yılında da 32 tarihi yapıyı belirleyerek bakım ve onarım proje çalışmasının başlatıldığını kaydetti.


Melikgazi Belediye Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, 2015 yılında tarihi mekânların onarımı ve günümüz hizmetine kazandırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini ve bu çalışmanın Melikgazililerce beğenildiğini, takdir edildiğini ve devam ettirilmesinin istendiğini söyledi.

 

Tarihi yapıların özellikle Anadolu’da çok önemli eserleri olduğunu ve adeta dünya tarihini bağrında taşıdığını bu açıdan onarılan eserin dünya mirasına katkı sağladığını belirten Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç “Kayseri şehri, ipek yolu üzerinde her zaman bölge şehri olmuş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 4000 yıllık şehir tarihi içerisinde adeta dünya mirasını bağrında taşımakta ve tanıklık etmektedir. Kayseri ilinde 1229 tescilli tarihi yapı bulunmaktadır. Bunların 568 adeti Melikgazi İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yapılar Selçuklulardan günümüze kalan nadir dünya kültür eserlerindendir. Bunların onarılması, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Hatta günümüz sosyal ve kültürel yaşamına renk katmalı veya hizmetinde olmalıdır. Biz Melikgazi Belediyesi olarak 2015 yılında 11 tarihi eseri onararak halkın hizmetine sunduk. 6 eserin onarımı devam ediyor. 8 eserin ise onarımı için projesi tamamlanmış olup yapımı ihale edildi.” dedi.


Çağırağa Konağı’nın onarılıp Erciyes Üniversitesi’nin hizmetine sunulması Kültür Bakanlığınca ödüllendirildiğini, Bezirhane ile Jandarma Konağı’nın proje çalışması ile  Kiçikapu Konağı ve Ağırnas yer altı şehri çalışmasının Tarihi Kentler Birliğince ödüllendirildiğini ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, 2016 yılında bu çalışmanın devam ettirileceğini ve şimdiden 32 tarihi yapıyı belirleyerek bakım ve onarım proje çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

 

Kentsel Tasarım Müdürlüğü, çalışmaların değerlendirildiği ve 2016 yılı planlama toplantısında önemli kararlar aldıklarını ve bu toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş’ında iştirak ettiğini bildiren Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, örnek ve referans belediye olarak Anadolu tarihi yapılarının Melikgazi Belediye korumasında olduğunu sözlerine ekledi. 


E Haber