16 / 08 / 2022

Merkez Bankası faizi düşürecek mi, beklentiler ne yönde? Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası faizi düşürecek mi, beklentiler ne yönde? Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı dahilinde düşük faiz ısrarı nedeniyle yükselen enflasyona MB'nin faiz tepkisi vermeyeceği beklentisi korunduKabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” açıklamasıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz kararı merakla beklenmeye başlandı. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek %14'e çekmesinden sonra faiz kararı son beş toplantıda sabit tutuldu.

Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

MB'nin faiz kararı 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00 sularında açıklanacak.

Merkez Bankası faizi düşürecek mi, beklentiler ne yönde? Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Faiz beklentisi ne yönde?

Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında %73’ü geçen enflasyonun önümüzdeki aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası'nın 23 Haziran toplantısında politika faizini %14 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

Anket katılımcıları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen ekonomi programı dahilinde düşük faiz ısrarı nedeniyle yükselen enflasyona MB'nin faiz tepkisi vermeyeceği beklentisini korudu. Geçtiğimiz yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi Türk Lirası'nın 2021 yılında dolar karşısındaki kayıplarını %44 dolaylarına taşımış, bu da artan ithalat fiyatları nedeniyle enflasyonu körüklemişti. Geride kalan yılki kayıpların üzerine Türk Lirası %14’ü Nisan’dan beri olmak üzere yıl başından bu yana dolar karşısında %24 değer kaybı yaşadı.

"İktidarımız faizi artırmayacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.