Çukurova Balkon

Merkez Bankası faizlerinde değişiklik olmadı!

Merkez Bankası faizlerinde değişiklik olmadı! Merkez Bankası faizlerinde değişiklik olmadı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu ocak ayı toplantısında faiz kararını açıkladı. Karara göre faizlerde değişiklik olmadı. 


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) yılık ilk toplantısının ardından faizlerde değişikliğe gitmediğini duyurdu.  TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) yılın ilk toplantısının ardından faiz kararını sundu. 

 

FAİZLER SABİT TUTULDU


TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutuldu.

 

Geçen ay geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükselten banka, bu ay faizlerde herhangi bir değişiklik olmadı. 

 

Banka, 21 Kasım 2017'den bu yana tüm fonlamayı GLP üzerinden sağlıyor.


HANGİ FAİZ NE ANLAMA GELİYOR

Haftalık repo faizi: MB'nin ana fonlama aracı ve politika faizi. Merkez bu oranı uzun süredir kullanmıyor.

 

Geç Likidite Penceresi: Piyasayı fonlama faizi. Son dönemde MB sürekli bu faizi kullanıyor.

 

Gecelik borç alma faizi: MB'nin piyasada fazla likidite olduğu durumda taahhüt ettiği asgari faiz. Şu anda hiç kullanılmayan bir oran.

 

Gecelik borç verme faizi: Bankaların fonlamanın yeterli kalmaması durumunda başvurdukları gecelik fonlama faizi.

 

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

TCMB PPK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,75.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

 

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir.

 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

 

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

 

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır"