Merkez Bankası'nın hamlesi konutta rekorların habercisi!

Merkez Bankası'nın hamlesi konutta rekorların habercisi! Merkez Bankası'nın hamlesi konutta rekorların habercisi!

Konut kredi faizlerinde yaşanan indirim sonrasında inşaat sektörüne son 2 ayda çok pozitif yansıdığını söyleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran, Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından konut kredi faizlerinin özel bankalarda biraz daha gerileyebileceğini kaydetti.Merkez Bankası, 25 Temmuz'da 4.5 yıl aradan sonra 425 baz puanlık bir indirime gitti. Buna göre yüzde 24 olan politika faizi (piyasa açısından belirleyici faiz) yüzde 19.75'e düşüş gösterdi. Merkez, 12 Eylül'de de faizde 325 puan daha düşürdü ve politika faizi yüzde 19.75'ten yüzde 16.50'ye geriledi. Murat Uysal Başkanlığındaki Banka, üçüncü indirimi ise önceki gün yaptı. Böylece 90 günde toplamda 1000 baz puan (yüzde 10'luk) bir indirim gerçekleştirdi.

1 milyonluk hedef aşılır

İlk iki indirimle kredi faizleri hızla gerilemiş kamu bankaları konut kredi faizlerini yüzde 0.99'a düşürmüştü. Buna özel bankalar da katıldı. Özel bankalarda en düşük konut kredi faizi yüzde 1.15 seviyelerine düşüyor. Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından konut kredi faizlerinin özel bankalarda biraz daha gerileyebileceğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Özel bankalar da konut faizini kamu bankaları gibi yüzde 1'in altına düşürürse 1 milyonluk yıl sonu satış hedefi aşılır" diye konuştu.

 

Rekor kırmıştı

Konut kredi faizlerinde yaşanan indirim sonrasında inşaat sektörüne son 2 ayda çok pozitif yansıdığını söyleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Başaran, "Geçen ay 146 bin 903 konut satıldı. Bu, tüm zamanların aylık konut satış rekoru anlamına geliyor. Eylül 2018'de 127 bin konut satılmıştı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 15.4. Bir önceki ay yani ağustosta ise 110 bin konutun satışı yapılmıştı. Burada en çok dikkat çeken ipotekli yani kredili satışlardaki yükseliş. Kredi faizleri yüksekken, ipotekli (kredili) satışlar dibe vurmuştu. Toplam satışlar içinde kredili satışların payı yüzde 5'lere kadar inmişti. Faizlerdeki düşüş, krediye yeniden ivme kazandırdı. Kredili satışlar, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 410 (4 kat) artarak 57 bin 811’e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39.4 oldu. Bu trendin yıl sonuna kadar artarak devam etmesini bekliyoruz. Faizlerdeki bu olumlu seyir 2020 yılında da konut sektörünün yükseliş yılı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın indirimi konut kredisi faizlerini düşürecek mi?