Mersin Akdeniz'de 416 konutun inşaatı başladı!

Mersin Akdeniz'de 416 konutun inşaatı başladı!

Mersin'in Akdeniz ilçesinde, TOKİ tarafından inşa edilecek olan 416 konutun inşaat çalışmaları başladı.


Mersin'in Akdeniz ilçesinde, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) yapılacak olan 416 konutun inşası başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Belediyeden yapılan açıklamada, TOKİ'nin Çay Mahallesi'ndeki rezerv alandaki toplu konut projesinin ilk adımı atıldığı belirtildi. 

Çalışma alanında incelemer yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "Burada ilk etapta 416 daire yapılacak. İkinci etapta da toplamda 684 konutu ve ticaret merkezlerini Çay Mahallesi içinde yapmış olacağız" dedi.

Mersin Akdeniz

Gültak, projenin bölge halkı açısından önemine  dikkat çekerek, "Burada yükselecek olan konutlar ve dükkanlar, yıllardır burada oturan Çay Mahallesi sakinlerine verilecek. Bu nedenle bu projemize yerinde kentsel dönüşüm demek daha doğru olur" diye konuştu.

Projenin 13 dönümlük alanında park ve yeşil alanların olacağını belirten Gültak, çocuk oyun alanları ve spor sahalarının da kazandırılacağını söyledi.

Gültak, binaların esinti alabilmesi için güney-kuzey cepheli olacağına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Projede, 24 dükkanın yer alacağı bir ticaret merkezi de inşa edilecek. Bir camimiz, bir de 6 bloğun altında da 4’er dükkan yapılacak. 20 blok içinde yer alacak dairelerden 8’i, 2+1 oturuma sahip brüt 90 ile 105 metrekare arası olacak. Kalan 12 bloktan 6’sı da dükkan, bodrum, zemin ve 3 kat şeklinde olacak. Geri kalan bloklar ise bodrum, zemin ve 5 kattan oluşacak. Bunlar da 3+1 oturuma sahip olup oturumları brüt 143 metrekare olacak. Ayrıca her bloğun kendine ait otoparkı olacak."

Yöre halkının örf, adet ve geleneklerinin de yenileme çalışmalarında korunacağına dikkat çeken Gültak, "Burada yaşayan insanlarımızın vazgeçilmezi olan lezzetli tandır ekmekleridir. Kadınların tandır ekmeklerini yapabilmeleri için burada ayrıca yer ayıracağız" dedi. 

Gültak, Barış ve Bahçe mahallelerinde de kentsel dönüşüm projesi yapılacağını açıkladı. 

- Millet Bahçesi kapılarını 29 Ekim'de açıyor

Açıklamasında, Millet Bahçesi projesiyle ilgili de konuşan Gültak, "Millet Bahçesi'ni, 140 dönümlük alanda inşa ediyoruz. Pandemiye rağmen 3 etapta başlayan çalışmalar hızla sürüyor. Allah nasip ederse 29 Ekim’de Mersin’in Millet Bahçesi'ni hizmete açıyoruz. Sadece 2 yıl içinde, Mersin ve Akdeniz’de hiç kimsenin inanamayacağı bir değişim ve dönüşüme imza atacağız" şeklinde konuştu.

Gültak, projeler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan'a teşekkür ettiklerini de belirtti.

Mersin Millet Bahçesi Cumhuriyet Bayramı'nda açılacak!