Mersin'de inşaat işçileri belgelerine kavuşuyor!

Mersin'de inşaat işçileri belgelerine kavuşuyor!

Mersin Erdemli Belediyesi, istihdama destek vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi protokolüne imza attı.


Mersin Erdemli Belediyesi; alçı sıva, alçı levha, boyacı, sıvacı, duvarcı, ısı yalıtım ve inşaat işçisi meslek alanlarında faaliyet gösteren ustaların, Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilmeleri için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MEYEM) Belgelendirme ile işbirliği protokolü imzaladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bölgede istihdama katkı sunmanın yanı sıra, nitelikli işgücünün tanınmasını ve artması planlanan Belediye, yapılan işbirliği kapsamında belge almak isteyen vatandaşların, Belediye Başvuru Toplama Merkezinde başvuruda bulunabileceklerini duyurdu. Belge almak için başvuruda bulunan adaylar, istemeleri halinde üretici firma protokolü kapsamında düzenlenen sınavlara, hiçbir ücret ödemeden katılabilecek.

İstihdam noktasında ülke ekonomisine imkan sağlayan birçok projeyi hayata geçirdiklerinden bahseden Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Belediye Başvuru Toplama Merkezine gelen vatandaşlara destek olunacağından bahsederek "Bildiğiniz üzere, 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu’na göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde, yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmayan kişilerin çalışması mümkün olmayacak. Ayrıca bugün, 143 meslekte belgeli çalışma zorunluluğu bulunmakta.  Zira belgesiz işçi çalıştıran işverenlere, kişi başı 950 TL para cezası uygulanabilmekte ve belgesi olmayan vatandaşların çalışması mümkün olmamakta. Erdemli Belediyesi olarak biz de vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışıyoruz. MEYEM yetkilendirilen kuruluşlarla gerekli protokolü imzaladık. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim" açıklamasında bulundu.