Mert Çiller'in emlak aşkı tam gaz!

Mert Çiller'in emlak aşkı tam gaz!Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller, Eti Maden'in Tepebaşındaki hizmet binasını 3 milyon dolara satın aldı. Yaklaşık 300 metrekare taban oturumlu 7 katlı bina, otel olacak.


Beyoğlu ve çevresi için,"İstanbul'un taşı toprağı altın" deyiminin son yıllarda en fazla geçerli olduğu yerlerden biri dersek abartmış olmayız. Kültürel ve tarihi dokusuyla gayrimenkul yatırımcısını cezbeden bölge, son yıllarda adeta yatırımcı akınına uğruyor. Yerlisinden yabancısına birçok yatırımcı bölgede pozisyon almak için birbiriyle yarışıyor. Önce İstiklal Caddesi ardından Cihangir, Talimhane, Galata ve Tünel'le başlayan ilgi son dönemlerde Beyoğlu'nun hemen yanı başındaki Tarlabaşı hatta Kasımpaşa ve Dolapdere'ye kadar sıçramış durumda. Adı, özellikle profesyonel yatırımcılarla birlikte sıkça gündeme gelen yerlerden biri de Tepebaşı... Otel ve müze bölgesi olma yolunda hızla ilerleyen bölge son dönemlerde kültür ve turizm alanındaki yatırımlarla gündemde.

Tepebaşı'nda müze yatırımı bulunan ve şu aralar eski TRT binası müze yapmaya hazırlanan Koç Grubu'nun damadı Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç akla ilk gelen isim. Yine bölgede otel yatırımı bulunan Orjin Grup ve Pera Palas Oteli'ni satın alan İhsan Kalkavan da bölgenin cazibesine kapılıp yatırım yapanlar arasında. Takip edenler hatırlayacaktır, yaklaşık bir ay önce Tepebaşı, Galata ve Tünel civarındaki emlak piyasasıyla ilgili haberimizde bölgede yatırıma ilk kez soyunan bir isimden daha, Sabancıların damadı Cengiz Çetindoğan'dan sözetmiştik. Çetindoğan'ın Tahran Han'ı satın aldığını ilk kez Tekborsa dergisi'nde sizlere duyurmuştuk.

Tepebaşı'nda ikinci oteli...

Son dönemlerde bölgede yatırıma soyunan dikkat çekici bir isim daha var. Eski başbakan Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller...

Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce oteller bölgesi olarak adlandırılan Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan Pera Roze Otel'i satıp işleten Çiller, burada ikinci bir bina daha satın aldı. Öğrendiğimize göre Mert Çiller, Eti Maden'in buradaki 3 milyon dolara satın aldı. Meşrutiyet Caddesi'nde kime sorsanız Mert Çiller'in satın aldığı yeni binayı konuşuyor. Yaklaşık 300 m2 büyüklüğündeki 6 katlı bina Bristol Otelin hemen yanında İSO(İstanbul Sanayi Odası) ise hemen çaprazında bulunuyor. Bina daha önce Eti Maden tarafından hizmet binası olarak kullanılıyordu. Yaklaşık iki-üç aydır tadilat çalışması devam eden bina otel olarak kullanılacak. Binanın yıl sonuna doğru tadilat çalışmasının bitmesinin ardından işletmeye açılacağı belirtiyor.

Beyoğlu'nda bina arıyor...

Aslında Çiller'in ilgisi sadece Tepebaşı'yla sınırlı değil. Öğrendiğimize göre Çiller, Beyoğlu'nun diğer bölgelerinde yatırım yapmak için harıl harıl bina arıyor. Hatta bir ara Taksim'deki Gezi Otel'ini almaya niyetlenen Çiller, fikrini değiştirip Tepebaşı'ndaki Pera Roze Otel'de karar kılmış.

 

Haluk Ulusoy Tepebaşı'nda otel işletecek...

Mert Çiller'in satın aldığı binanın hemen iki bina yanındaki ünlü Grafik Han da el değiştirdi. Buraya yatırım yapan diğer ünlü isim ise Haluk Ulusoy. Grafik Han'ı Kağıtçıbaşı Ailesi'nden yap-işlet-devret modeliyle alan Ulusoy burayı otel olarak işletecek. 800 m2 oturum alanı olan bina terasıyla bereber 5 katlı. Tadilat çalışması henüz başlamamış olan bina, matbaa olarak kullanılıyordu. Ulusoy'un Tarlabaşı'nda da yer topluyor.

KEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA