05 / 02 / 2023

Metrobus 17 Eylül'de açılıyor

Metrobus 17 Eylül'de açılıyor

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece-Topkapı arasında yapım çalışmaları süren metrobus hattı ile Sultançiftliği-Edirnekapı raylı sistem hattının yeni eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül Pazartesi günü yolcu taşıyor olaTopbaş, KİPTAŞ'ın Maltepe Konutları'nın satış kampanyasının başlatılması nedeniyle düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, bu sabah Ayazağa Kavşağı'ndaki şantiyenin, fazladan yola açılması nedeniyle binlerce aracın yolda sıkıştığını ve insanların işe gidebilmek için saatlerce yolda yürümek zorunda kaldığını hatırlatarak, çalışmaların ne zaman biteceğini sorması üzerine Topbaş, şu ana kadar çalışmaları bitmeyen bazı güzergahları 4-5 gün içinde tamamlayarak 17 Eylül'e kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Topbaş, dün çalışmaları süren inşaatlarda denetleme yaptıklarını, bugün de koordinasyon toplantısı yapacaklarını belirterek, toplantıda bu sorunlar üzerinde durulacağını kaydetti.

Pazartesi sabahı da erken saatten itibaren AKOM'da olacağını ve trafiği oradan izleyeceğini belirten Topbaş, 'Büyük bir iş yapılıyor. Sadece bir yol düzenleme değil veya boş bir arazide bir yol yapım işi değil.

Altından birçok alt yapı yatırımının geçtiği noktalar... Buralarda çalışma yapmak kolay değil. Pazartesi gününden itibaren Ayazağa kavşağı kapsamında yapılan alt geçit açılacak. O zaman bu bölge daha da rahatlayacak. Zamanla yarışıyoruz. Çalışmaları sadece tatil günlerine sıkıştırmamız mümkün değil' dedi.

Topbaş, İstanbul'da pik saatlerde her zaman sıkıntı yaşandığını, fiziki alt yapıyı hazırlamanın yetmediğini, denetimin ve trafiği kullananların da önemli olduğunu söyledi.

Güzergahlarda yol işaretlerine dikkat etmeyen sürücülerin bulunduğunu, okulların açılacak olması nedeniyle yazlıklarından dönenlerin de alışveriş yapmak için erken saatlerde dışarıda olduklarını belirten Topbaş, herkesin 17 Eylül tarihinde dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Topbaş, Pazartesi gününe kadar çalışması süren yerlerin toparlanacağını kaydetti.

-METROBUS PAZARTESİ GÜNÜ YOLCU TAŞIYACAK-

Topbaş, Avcılar-Topkapı arasında yapımı süren metrobus hattındaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, şu bilgileri verdi: 'Hattın Küçükçekmece-Topkapı arasında 17 Eylül Pazartesi günü kesinlikle yolcu taşınacak. Çok kolay bir iş değil. Bazı kurumlarla olan ilişkilerde sıkıntı çekiliyor. Arazi tahsisleri zaman alıyor. Bürokrasiyi geçebilmek kolay olmuyor. Bunun getirdiği gecikmeler de var.

Metrobusların 10 tanesinin gümrükte olduğu bilgisi geldi. Mevcut haliyle ne kadar bitirdiysek o kadarıyla Pazartesi günü devreye sokacağız.

Gerekirse mevcut otobüsleri devreye sokarak vatandaşlarımızın Küçükçekmece'den Topkapı'ya erişimini sağlayacağız. Duraklardan mobil olanlar var, bitirilecek. Fonksiyonu geçici olarak koyacağız çalışacak. Daha sonra eksiklikler tamamlanacak.'

Topbaş, Sultançiftliği-Edirnekapı raylı sistem hattının da okullar açılmadan 1-2 gün önce yolcu taşımaya başlayacağını söyledi.

-ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ BİNASI KONUSU-

Altı Nokta Körler Derneği binasındaki son durumla ilgili soruları da yanıtlayan Topbaş, onlara yeni bir bina tahsis etmeden mevcut binadan tahliye edilmeyeceklerini söyledi. Konunun bazı kişiler tarafından siyasi mecralara çekilmesinden üzüntü duyduklarını ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:

'Ben Fiziksel Engelliler Vakfı kurucusuyum. Özürlülerle ilgili yaptığım bu kadar çalışmalar hiç görülmüyor. Sadece 'ben ve biz' diye birileri, bunları istismar ediyor. Onların yönlendirmesiyle maalesef bu insanlar da ne yaptıklarının farkında olmadan, görmeden bu şekilde tavırlar koymaya çalışıyorlar. Kendilerini bir yer tahsis edilmeden, onların çalışmalarına düzgün bir zemin hazırlanmadan, bunların buradan çıkarılmasını zaten ben doğru bulmuyorum. Tahsis için şu anda öngörülen

yer yok. Beraber bulunur ama bir türlü gelip masaya oturup konuşmuyorlar. Sağda solda bağırarak, bağırtarak provokasyon tarzında bir yöntem kullanılıyor.'
Geri Dön