28 / 11 / 2023

Metrobüs komedisi

Metrobüs komedisi

İstanbul trafiğini rahatlatması beklenen metrobüs projesi, işkenceye dönüştü. Alınan tedbirler ve vatandaşların duyarlılığı nedeniyle kent genelinde trafik yoğunluğu yaşanmazken, metrobüs güzergahında trafik felç oldu.

İstanbul'un en önemli ana arteri olan E5 trafiğini Topkapı-Çobançeşme istikametinde rahatlatması için gündeme getirilen metrobüs projesi, yüklenici firmanın işleri yetiştirememesi nedeniyle komediye dönüştü. Büyükşehir'in Hollanda'daki üretici firmadan kiraladığı 24 metrelik 2 adet metrobüs, ilk kez dün deneme seferlerine başladı fakat ilk deneme hezimetle sonuçlandı.


DURAKLAR NEREDE?


Alınan tedbirler ve İstanbulluların duyarlılığı sayesinde il genelinde trafik yoğunluğu yaşanmazken, metrobüs güzergahı olan Avcılar - Topkapı arasında trafik neredeyse durma noktasına geldi. 2006 yılının Mayıs Nisan ayında başlanan ve aynı yılın Eylül ayında tamamlanacağı açıklanan metrobüs projesinde, 2007 yılının Eylül ayı gelmesine rağmen ne metrobüsler geldi ne de yol tamamlanabildi. Okulların açıldığı ilk gün metrobüs yolunda, ne durak, ne üst geçit, ne de manyetik çiviler vardı.


VİYADÜKTE TIKANDI


Metrobüsler ve 18 metrelik Capacity otobüsler, Küçükçekmece ve Cevizlibağ'da dönüş rampası yapılmadı için dönüşleri E5 Karayolu'ndaki viyadüklerden yapmaya çalıştılar. Ancak E-5 trafiği tamamen tıkanınca metrobuslar hemen seferden kaldırıldı. 220 yolcu taşıma kapasiteli metrobüslerin trafiğin yoğun olmadığı saatlerde sefer yapacağı açıklandı. Okulların açıldığı ilk gün İstanbulluların metrobüslere rağbeti çok düşük oldu. Yolcu talebinin çok düşük olmasında metrobüs yoluna inmek için yapılması gereken üst geçitlerin tamamlanamamış olması çok etkili oldu. Özürlü geçişleri için özel merdivenler de tamamlanamadı. Durakların tamamlanamamış olması da ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bir yanda işçiler çalışırken onların arasında tek tük de olsa yolcular metrobüs bekledi.


TURNİKE YOK


Metrobüs yolunun durakları ve Akbil basmak için turnike sistemleri de bitmedi. Bu yüzden de zorunlu olarak okulların açıldığı ilk hafta ücretsiz; 2007 yılının sonuna kadar yüzde 50 indirimli uygulamaya geçildi. Metrobüslerdeki bir diğer ilginç durum ise şoförleri noktasında oldu. Özel donanımlı metrobüsler, 4'er metre aralıklarla yola döşenecek manyetik çivilerle şoförsüz hareket edebilme özelliğine sahip. Metrobüs güzergahında manyetik çivi çakılması gerekiyordu fakat bu iş de bitirilemedi. Bu yüzden metrobüsleri Hollanda'dan gelen şoförler kullandı.


PROJE İÇİN 3 İHALE YAPILDI


Metrobüs yolu için ilk ihale 2005 yılının Ekim ayında yapıldı. Bu ihalede işin 2006'nın Ağustos ayında tamamlanacağı hükmü yer aldı. Topkapı-Çobançeşme arası güzergah 15 milyon 850 bin YTL'ye ihale edildi. Çobançeşme-Küçükçekmece arası güzergah ise yaklaşık aynı rakamla ihale edildi. TopkapıÇobançeşme hattında 29 Eylül 2006 yapılan ikinci ihale bedeli ise 14 milyon 500 bin olarak belirlendi.


60 MİLYON EURO


Süre ise 30 Aralık 2006 olarak tespit edildi. İlk ihaleyi Kalyon İnşaat A.Ş aldı. Metrobüs yolu için 3'üncü ihale, 22 Şubat 2007'de gerçekleştirildi. Projenin tamamlanma süresi olarak ise 270 gün olarak tespit edildi. Metrobüs yolunun 156 milyon dolara mal olduğu açıklanırken, tanesi 1 milyon 200 bin euro olan metrobüslerin 50 adedi 60 milyon Euro'yu aşıyor. (Bugün)

Geri Dön