Mevlüt Uysal: Gökdelenlerin yükselmemesi için mücadele edeceğiz!

Mevlüt Uysal: Gökdelenlerin yükselmemesi için mücadele edeceğiz!

İBB Başkanı Mevlüt Uysal gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yatay mimariyi daha doğru bulduğunu ifade eden Uysal, binaların çok aşırı yükselmemesi için mücadele edeceklerini belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Florya Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy Metrosu sürücüsüz olduğu için test çalışmaları uzun sürdü. Vatandaşımız bu kadar sabretti en geç bir ay içerisinde açacağımızın sözünü veriyoruz" dedi. 


Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesi, kentsel dönüşüm çalışmaları, metro çalışmaları ve İstiklal Caddesi gibi bir çok proje hakkında bilgi veren İBB Başkanı Uysal, göreve geldiği 40 gün içerisinde Büyükşehir'in fotoğrafını çektiğini ve yapacaklarını planladığını ifade etti. 


AKM dünyada ses getirecek

Başkan Uysal, AKM hakkında açıklama yaptı. AKM'nin dünyada ses getireceğini ifade eden Uysal, "AKM konusunda orayı üstlenen müteahhitten sorumlusuna kadar herkesin orasının bir prestij projesi olarak bakacak ve gayret edeceklerini düşünüyorum. Orası her zaman dünyada kendilerine referans olacağını bildikleri için her şeyi ortaya koyarak en iyisin yapacaklarını düşünüyorum. Büyükşehir olarak bizlerinde bir prestij projesi bizde elimizden geleni yapacağız. Baktığımız zaman projesi hakikaten dünyada ses getirebilecek bir proje" açıklamasında bulundu.

 

Mevlüt Uysal: Gökdelenlerin yükselmemesi için mücadele edeceğiz!


İlave imar artışı olmayacak

Kentsel dönüşüm konusunda İstanbul’da prensibini açıklayan Başkan Uysal, hiçbir şekilde ilave imar artışı yapılmayacağını vurguladı. Uysal konuya ilişkin olarak, "Eğer kentsel dönüşüm yapılacaksa yerinde yapılacak. Hiçbir şekilde ilave imar artışı olmadan yapılacak. Yani yıkılıp yeniden aynısı yapılacak. İlave bir bina veya dairede yapılmayacak." dedi. 


İBB'nin kentsel dönüşüm için 1 milyar TL büyçe ayırdığını belirten Uysal, "Biz yerinde dönüşüm yaparken, vatandaşın metrekaresinden yüzde 20 düşük yapılacak. Yani vatandaşa diyeceğiz ki, ‘Senin daireni yıkıp yapalım, ama 120 metrekareyse yüzde 100 metrekare olarak sana yapıp verelim’ diyeceğiz. O yüzde 20’nin ortalama İstanbul’da yüzde 60-70 maliyeti sağlayacağını düşünüyoruz. Yüzde 30-40 ise belediye olarak bizim desteğimiz olursa yerinde yıkıp yapabileceğiz. Bizim temel prensibimiz bu olacak" şeklinde konuştu. 


Yatay mimari daha doğru

Yatay mimariyi daha doğru bulduğunu ifade eden Başkan Uysal, İstanbul'da yaklaşık 800 bin civarında konutun yenilenmesi gerektiğini belirtti. Uysal, "İstanbul'da yaklaşık 800 bin civarında konut yenilenmesi gerekiyor. Biz bunu ilan ettiğimiz zaman tahmin ediyorum 15-20 bin konut biz hazırız yapalım konumunda olabilir. Bu şekilde bir çalışma ile 10-15 yıl içerisinde İstanbul’da yenilenmenin tamamlanacağını düşünüyorum. Site yüksek blok mu doğru, yoksa bir Fatih, Bahçelievler mi doğru? İlk bakışta site çok cazip gibi geliyor ama ben insani açıdan, komşuluk ilişkilerini daha iyi tutan alçak katlı yatay mimari dediğimiz o yapıların daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ama mimarlarımız da tam tersine ne kadar yükseltirsek konumunda kalıyorlar" ifadelerini kullandı. 


Binaların yükselmemesi için mücadele edeceğiz

Başkan Uysal, binaların çok aşırı yükselmemesi için mücadele edeceklerini söyledi.Başkan Uysal, "Bu kadar dar bir alanda, çok nüfusun yaşadığı yerde 3-5 katlı yere İstanbul’daki nüfusu sığdırma imkanımız yok. Bunu da hepimiz biliyoruz. Ama 50 katlı bir gökdelenden dürbünle geçen vatandaşı seyretmek hepimizin çok iyi dediği bir şey değil. Bu manada gökdelenlere taşınmak için furya başlıyor, başka bir furyada alçak katlı konutlara devam etmek istiyor. Bu yapılardan hoşlananlar, şu andaki mevcut yapıda devam etmek isteyenler belirli noktalara toplanabilir. Ama biz belediye olarak kamu olarak onu teşvik edici değil, onlara fren olucu bir görev üstlenmemiz gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.