Millet bahçelerinin sayısı 60’a yükseldi!

Millet bahçelerinin sayısı 60’a yükseldi! Millet bahçelerinin sayısı 60’a yükseldi!

TOKİ tarafından yapımı devam eden millet bahçesi sayısı 60'a yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük Eylem Planı içinde yer alan millet bahçeleri, 81 ile yayılacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ), yapımı devam eden millet bahçesi sayısı 41’den 60’a yükseldi. Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre, millet bahçeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda 81 ile yayılacak.

Şu ana kadar yapımı tamamlanan İstanbul Kayaşehir birinci etap ile Diyarbakır Suriçi Millet Bahçelerinin açılış törenleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Ek olarak,  TOKİ  iştiraki Emlak Konut GYO tarafından yapılan İstanbul Başakşehir Kuzey Yakası Millet Bahçesi de hizmete girdi.

"Daha çok yeşil"

Daha önce 30 ilde inşa edilmesi planlanan 41 millet bahçesinin sayısı 40 ilde 60 olarak yeniden düzenlendi. Şu anda Diyarbakır, Mersin, Trabzon, Muş, Bitlis, Balıkesir, Afyonkarahisar, Erzurum, Karaman, Burdur, Ankara, Konya, Sivas, İstanbul, Kars, Aydın, Kırıkkale, Kastamonu, Hakkari, Ardahan, Giresun, Kırklareli, Tekirdağ, Nevşehir, Yozgat, Gaziantep, Malatya, Adana, Hatay’ın olduğu illerde 47 millet bahçesi projelendirme aşamasında, 11 ilde ise 13 millet bahçesinin inşaatı devam ediyor.

“Daha çok yeşil” anlayışı doğrultusunda inşa edilmeye başlanan millet bahçelerinin, şehirlere değer katması ve nesillerin daha yeşil ortamlarda yaşamasına imkan sağlanması hedefleniyor. Faaliyete geçecek millet bahçelerinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor ve oyun alanları, amfi, otopark, bitkisel peyzaj alanları ve millet kıraathaneleri bulunacak.