Millet bahçelerinin sayısı 60'a çıktı!

Millet bahçelerinin sayısı 60'a çıktı! Millet bahçelerinin sayısı 60'a çıktı!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapımı devam eden millet bahçesi sayısı 41'den 60'a çıkarıldı


Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), yapımı süren millet bahçesi sayısı 41'den 60'a yükseldi.

Anadolu Ajansı muhabirinin  TOKİ  yetkililerinden aldığı bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, "100 Günlük Eylem Planı" içinde yer alan millet bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda 81 ile yayılacak. 

Bu kapsamda şu ana kadar inşaatı tamamlanan İstanbul Kayaşehir birinci etap ile Diyarbakır Suriçi Millet Bahçelerinin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenlerle yapıldı. Ayrıca TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO tarafından yapılan İstanbul Başakşehir Kuzey Yakası Millet Bahçesi de hizmete açıldı.

Daha önce 30 şehirde inşa edilmesi planlanan 41 millet bahçesinin sayısı 40 ilde 60 olarak yeniden düzenlendi.

Şu anda Diyarbakır, Mersin, Trabzon, Muş, Bitlis, Balıkesir, Afyonkarahisar, Erzurum, Karaman, Burdur, Ankara, Konya, Sivas, İstanbul, Kars, Aydın, Kırıkkale, Kastamonu, Hakkari, Ardahan, Giresun, Kırklareli, Tekirdağ, Nevşehir, Yozgat, Gaziantep, Malatya, Adana, Hatay'ın olduğu illerde 47 millet bahçesi projelendirme aşamasında, 11 ilde ise 13 millet bahçesinin inşaatı sürüyor.

"Daha çok yeşil" anlayışı doğrultusunda hayata geçirilmeye başlanan millet bahçelerinin, şehirlere değer katması ve nesillerin daha yeşil ortamlarda yaşamasına imkan sağlanması planlanıyor.

Faaliyete geçecek olan millet bahçelerinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor ve oyun alanları, amfi, otopark, bitkisel peyzaj alanları ve millet kıraathaneleri yer alacak.

 

59 millet bahçesi inşa edilecek!

Sultangazi Millet Bahçesi hizmete açıldı!