Milyonlarca ABD'li aile evsizlik riskiyle karşı karşıya!

Milyonlarca ABD'li aile evsizlik riskiyle karşı karşıya!Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) Kovid-19 salgını sürecinde kiralarını ödeyemeyen vatandaşlar için tanıdığı moratoryumun 31 Temmuz tarihinde sona ermesiyle ülkede tarihi ve yıkıcı bir tahliye ve haciz dalgasının yaşanacağı öngörülüyor.


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) Kovid-19 salgını sürecinde kiralarını ödeyemeyen vatandaşlar için tanıdığı moratoryumun 31 Temmuz tarihinde sona ermesiyle ülkede tarihi ve yıkıcı bir tahliye ve haciz dalgasının yaşanacağı öngörülüyor.

BirGün'den Chase Lawrence'ın haberine göre; Biden yönetiminin bu süreyi uzatacağına ilişkin bir işaret de bulunmuyor. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, gerçekleştirdiği basın toplantısında Biden yönetiminin “ipotekli kişilerin aylık ödeme indirimleri ve olası kredi yöntemleriyle evlerinde kalmalarına yardımcı olma” gibi konulardaki belirsiz çabalarına ilişkin övündü. Fakat New York Fed'in Hanehalkı Borç ve Kredi Raporu'na göre, geçtiğimiz see tarihte ilk defa ülkedeki konut borcu miktarının 10 trilyon doları aştığı belirlendi. Bu, muazzam bir haciz krizi anlamına geliyor. Ayrıca bu olay iş kayıpları, işçi ücretlerinin düşürülmesi gibi sonuçlara da neden oluyor. 

Milyonlarca ABD

444 BİN TAHLİYE EMRİ

Princeton Üniversitesi'nin evsizlik riskiyle karşılaşan vatandaşlara ilişkin sürdürdüğü "Tahliye Laboratuvarı" çalışmasına göre, CDC'nin 4 Eylül 2020 tarihinde yayınladığı moratoryumlara karşın, Kovid-19 salgını sırasında 444 binden fazla haneye tahliye emrinin verildiği belirlendi. 17 Temmuz tarihinden önceki haftada da 6 bin 600'i aşkın tahliye emrinin çıkarıldığı öğrenildi. Tahliye Laboratuvarı'na göre, tahliye kararlarının en fazla olduğu mahalleler en düşük koronavirüs aşı oranlarının bulunduğu yerler. Özellikle tahliye edilen ya da haciz edilenlerin çoğunu meydana getirecek evsiz nüfus arasında Kovid-19'un yayılması dikkate alındığında, bu durum halk sağlığı için acil bir tehlikeye işaret ediyor.

Los Angeles'ta evsiz sayısı giderek artıyor!