04 / 07 / 2022

Kadı kalesi restore ediliyor!

 Kadı kalesi restore ediliyor!

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesindeki Kadı Kalesi, restore edilmek üzere il özel idaresi'ne tahsisi yapıldıBodrum Yarımadası'nın önemli antik eserleri arasında yer alan Turgutreis beldesindeki Kadıkalesi, restore edilmek üzere İl Özel İdare Müdürlüğü'ne tahsisi yapıldı. Deniz yüzeyinden 30 metre yükseklikte h'kim bir tepe üzerinde kurulan Kadı Kalesi, günümüze kadar gelen sur duvarı kalıntıları, geç Helenistik ve erken Roma dönemlerine ait. Turistik tesislerin kuşatması altında kalan tarihî kale, eski ihtişamına kavuşmak için gün sayıyor. 


Muğla Valisi Fatih Şahin, harabeye dönen Kadı Kalesi'nin rölöve ve restorasyonla eski ihtişamına kavuşturulması için çalışma başlattı. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsisli Hazine arazisi olan Kadı Kalesi'nin, İl Özel İdaresi'ne tahsisi yönünde girişimlerde bulunuldu. Yapılan değerlendirme sonucu restore edilmek üzere Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce 9 Mayıs 2012 tarihinde Muğla İl Özel İdaresine tahsisi yapıldı. Koruma Uygulama ve Denetim Birimi (KUDEB) tarafından finanse edilen kaynakla tarihî mek'n bölge ve ülke turizmine kazandırılacak.

Muğla Valisi Fatih Şahin, 'Kadı Kalesi'nin restitüsyon ve restorasyon çalışmaları sürmekte olup, hazırlanan projelerin sunulmasının ardından arazi üzerinde çalışmalara başlanacak' dedi. Muğla'da turizmin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması amacıyla kültür turizmine ağırlık verdiklerini söyleyen Şahin, yürüttükleri projeler üzerinde aylarca çalışarak belli bir aşamaya getirdiklerini kaydetti. Şahin, 'Son adımları atıyoruz. Özellikle ilimiz turizminde gün yüzüne çıkmamış, çok fazla potansiyele sahip yerlerimiz var. Bunları bir bir hayata geçirerek hem ilimiz hem de ülkemizin hizmetine sunmayı istiyoruz. Bunların bitirilmesiyle daha fazla yerli ve yabancı turistin ilgisini buraya çekeceğiz' dedi.


Kadı Kalesi'nin de bir an önce restore edilerek, kültür turizmine kazandırılması için büyük çaba sarf ettiklerini dile getiren Şahin, 'Doğa harikası bir yerde inşa edilen kalenin, İl Özel İdaresi'ne tahsisi gerçekleşti. Gerekli kaynağımız zaten mevcut, bir an önce restore ederek halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz' diye konuştu.


Kale alanında yapılan kazılarda ele geçirilen seramiklerden de M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren yerleşim olduğu anlaşılıyor. Cephe duvarları ayakta kalan yapının, 20. yüzyıl başlarında dönemin kadısı tarafından kullanıldığı halk arasında anlatılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1992 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen kale, çevresini saran turistik tesisler yüzünden yerli ve yabancı turistler tarafından rahatça gezilemiyor. Sur duvarlarıyla yaklaşık 20 dönümlük alana sahip olmasına rağmen 4 dönüme hapsedildiği söyleniyor. Yaz nüfusunun yaklaşık 4 bini bulduğu Peksimet'te üç tane beş yıldızlı ve dört tane dört yıldızlı otel, iki tatil köyü ve çok sayıda tatil sitesi var.

Sabah