MITT Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Türkiye'nin standına büyük ilgi!

MITT Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Türkiye'nin standına büyük ilgi! MITT Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Türkiye'nin standına büyük ilgi!

Turizm sektörünün duayen oyuncuları, AB yaptırımlarının gölgesindeki Rusya'da düzenlenen MITT Seyahat ve Turizm Fuarı'na çıkarma yaptı. Ülkenin en büyük turizm fuarında, Ruslar Türkiye standına büyük ilgi gösterdi.Turizm sektörünün duayen oyuncuları, AB yaptırımlarının gölgesindeki Rusya'da düzenlenen MITT Seyahat ve Turizm Fuarı'na çıkarma yaptı. Ülkenin en büyük turizm fuarında, Ruslar Türkiye standına büyük ilgi gösterdi. Fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Rusya'daki ekonomik gelişmelerin turizm sektörümüzü olumsuz etkilememesi için tedbir alıyoruz" dedi. Sektör oyuncuları ise "Rusya son dakika müşterisi. Belki de hiç düşüş yaşanmayacak. Net tablo mayısta ortaya çıkar ancak kayıp olursa bu maksimum yüzde 15'le sınırlı kalır" yorumu yaptı. 


PARİTE AVANTAJI 

Limak Otelleri Turizm Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Rusların son 5 yıldır erken rezervasyon yaptırdığını ve bu yıl yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle bunu askıya aldıklarını söyledi. Bu durumun sektörde bir panik havası yarattığını vurgulayan Kavaloğlu, "Rusya pazarındaki düşüş beklendiği gibi yüzde 40'ları bulmaz. Maksimum oran yüzde 15 olur" dedi. Türkiye'deki otellerin fiyatları yüzde 10 oranlarında düşüreceğini vurgulayan Kavaloğlu, "Türkiye euro dolar paritesinde avantaj elde etti. Bu avantajı pazarda müşteriye iade ediyoruz" diye konuştu. Kavaloğlu, Avrupa'ya giden Rus turistin yüzde 10'unun Türkiye'ye kayabileceğini aktardı. 


PANİĞE GEREK YOK 

Güral Premier Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, sektörün Rusya'da erken paniğe kapıldığını söyledi. Bu panik havasının fiyatları düşürmek amacıyla yapılmış olabileceğini aktaran Güral, "Piyasada fazla abartıldı. Kaybın yüzde 10'la sınırlı kalacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 


SON DAKİKACILAR 

Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doruk Kaya ise Rus pazarındaki düşüşün her ay gerilediğini söyledi. Kaya, "Şubatta önceki yıla oranla kayıp yüzde 70 ise martta bu oran 40'a düştü. Bu da bize Rusların tatilini son dakikaya bıraktığı mesajını veriyor" dedi. Son dakikada tablonun tamamen değişebileceğinin altını çizen Doruk Kaya, pazarın geçen yılla aynı oranları yakalayabileceğini ifade etti. 


ZENGİN RUS DELÜKSE GELİYOR

Sueno Otel Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Gürhan da, "Rusya'da geçen yıl 1 dolar 32 rubleydi bu yıl 61 ruble. Ülkede ciddi bir enflasyon yaşandı. Ancak turizm sektörü Ruslardan çok panik yaptı" dedi. Gürhan, şunları anlattı: "Türkiye'deki delüks oteller A plus dediğimiz segmente hizmet veriyor. Şu anda Rusya'dan bu otellere ciddi talep var. Bu da bize zengin Rus turistin Türkiye'ye kaydığı mesajını veriyor." 

Fuarda stantları gezerek, turizmcilerle sohbet eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik "Rusya'daki ekonomik gelişmelerin turizm sektörümüzü olumsuz etkilememesi için tedbir alıyoruz. Bakanlık uzmanları son 5 ayda 4 kez Rusya'ya geldi. Tam bir kriz yönetimi yapıyoruz. Burada bir kaybın yaşanmamasını istiyoruz" dedi.Sabah