Mortgage kriziyle ABD'de zarar eden mermerci, Dubai yolunda

Mortgage kriziyle ABD'de zarar eden mermerci, Dubai yolunda

En fazla ihracatı Amerika'ya yapan mermerciler, krizle azalan satışları artırmak için 5 yıl içinde 737 milyar dolarlık inşaat yapacak olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne gözünü dikti.Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mortgage krizi özellikle mermer sektörünü olumsuz etkiledi. En fazla ihracatı Amerika'ya yapan mermerciler, krizle azalan satışları artırmak için 5 yıl içinde 737 milyar dolarlık inşaat yapacak olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne gözünü dikti.  
 
İstanbul Maden ve Mermer İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Keleş, geçen günlerde Dubai'de incelemelerde bulunduklarını ve mermerde önemli fırsatlar tespit ettiklerini söyledi. Ahmet Keleş, İstanbul Karaköy'de mermerle ilgili sanatsal çalışmaların yer aldığı 'Block' sergisi ve sektörel gelişmeler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Keleş, önceki günlerde Afyon'da mermerciler tarafından yapılan "Sektörde yangın var." açıklamasının doğru olduğunu belirterek, "Özellikle mortgage krizi en fazla ihracat yaptığımız Amerika pazarında bizi sıkıntıya soktu. İçeride de düşük kur ve yüksek faiz, sektörü zorluyor." dedi. Sektördeki bir diğer önemli mesele ise mermer arzının talepten çok fazla olması. Şirketler talebin çok üstünde üretim yapıyor. Bu sıkıntılardan kurtulmak için yeni pazar arayışlarına girdiklerini anlatan Ahmet Keleş, özellikle Katar, Bahreyn gibi Körfez ülkelerinde büyük fırsatlar olduğunu kaydetti. Keleş'in verdiği bilgilere göre 2012'ye kadar Birleşik Arap Emirlikleri'nde 737 milyar dolarlık kesinleşmiş müteahhitlik projeleri var. Sadece Dubai'de yapılacak projelerin miktarı 292 milyar dolar. Burada projeleri ağırlıklı olarak İngiliz, Amerikalı ve Hollandalı şirketler, yürütüyor. Türkiye'nin buraya yaptığı ihracat ise yalnız 10 milyon dolar. Birlik Başkanı Keleş, "Şimdiye kadar bu pazarlara dikkat etmemişiz. Ama bundan sonra projelerde yer almak için çalışmalar yapacağız. Özellikle lüks sınıfında yer almak istiyoruz." şeklinde konuştu. Dünyadaki en büyük üçüncü rezerve sahip Türkiye'nin artık öncü konuna geldiğini aktaran Keleş, "Biz gelenekselliği ile ünlü Japonya'ya bile mermer satıyoruz. Çin'e sattığımız mermerler Japonlar tarafından alındı. Artık Avustralya'ya, Güney Kore'ye mal satıyoruz." açıklamasını yaptı. Mermercilerin ihracatı artırmak için hazırladığı projelerden biri de Turkish Stone kitabını güncelleştirmek. İlk etapta 10 bin adet bastırılacak kitap, sektörle ilgili herkese gönderilecek. Bir müşteri, kitapta beğendiği bir taşın ismini
www.turkishstone.com adresinde aradığında ise onu hangi firmanın ürettiğini tespit edip bağlantıya geçebilecek.


Türk mermeri dünya başkentlerinde


İstanbul Maden ve Mermer İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Keleş, Karaköy'deki 'Block' sergisinin, Türkiye'nin mermerdeki kalitesini dünyaya duyurmaya katkı sağladığını belirtiyor: "Bu sergiyi Paris, New York, Londra ve Tokyo'da yapmayı düşünüyoruz. Böylece Türk mermerinin güzelliğini herkes öğrenecek." dedi. Keleş, İstanbul'daki serginin İtalya'da iki yılda bir düzenlenen Parara Sergisi'nin konseptinin değişmesine etki ettiğini kaydetti. Sergiyi, açıldığı günden beri 2 bin kişi ziyaret etti.
 
ABDÜLHAMİT YILDIZ