30 / 06 / 2022

Muğla kültür turizminin gözdesi oldu!

Muğla kültür turizminin gözdesi oldu!

Muğla, 6 bin yıllık geçmişi ve sınırları içinde bulunan antik kentlerle, kültür turizminin gözde illerinden biri oldu. Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Muğla, arkeolojik varlığıyla bilim dünyasının ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.Muğla, 6 bin yıllık geçmişi ve sınırları içinde bulunan antik kentlerle, kültür turizminin gözde illerinden biri oldu.Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Muğla, arkeolojik varlığıyla bilim dünyasının ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 


Bünyesindeki pek çok antik kent UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi'nde bulunan, ören yerleri ve müzeleriyle misafirlerini adeta tarih yolculuğuna çağıran Muğla'da gerçekleştirilen kazı çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her yıl yaklaşık 3 milyon lira ödenek aktarılıyor. Kentte bulunan ören yerleri ve müzeler, geçen yıl yaklaşık 800 bin kişi tarafından ziyaret edildi.


İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın tarihi ve doğal güzellikleriyle, turizm açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Muğla ve ilçelerinde bu yıl Türk ve yabancı bilim adamlarının 10 antik kentte kazı çalışması yürüttüğünü belirten Çelik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentteki çalışmalar için ödenek tahsislerinin yapıldığını dile getirdi.

Muğla'nın denizi, kumu ve doğa güzelliği kadar, tarihi mirasıyla da öne çıkan bir il olduğunu vurgulayan Çelik, birkaç yıl içinde kültür turizmi açısından çok önemli bir merkez haline geleceğine inandığını anlattı.


Milas'taki Karia Kralı Hekatomnos'a ait mezar ve çevresindeki buluntuların yanı sıra Beçin Kalesi, Kayaköy, Kinidos, Letoon, Lagina, Stratonikeia ve Tloss gibi pek çok antik kenti UNESCO Kültürel Miras Geçici Listesi'nde bulunan Muğla'nın önemli değerleri bünyesinde barındırdığına dikkati çeken Çelik, amaçlarının toprağın altındaki hazineleri gün yüzüne çıkarmak olduğunu ifade etti.


Ziyaretçi ilgisi artıyor

Kentte kazı çalışmalarıyla her yıl gün yüzüne çıkarılan eserler sayesinde yerli ve yabancı ziyaretçilerin de Muğla ve ilçelerine ilgisinin arttığına işaret eden Çelik, şunları söyledi:"Geçen yıl 800 binin üzerinde kişi, ören yerlerini ve müzelerimizi ziyaret etti. Özellikle Kaunos, Sedir Adası, Tlos, Stratonikeia, Knidos, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Buralardaki düzenleme ve kazı çalışmalarının artmasıyla farkındalık da yaratılarak ziyaretçi sayısında büyük bir artış sağlanabilir. Bu da hem deniz, kum, güneş bandına sıkışmış faaliyetleri kültürel eksenli çalışmalara doğru çekerek insanların harcama kapasitelerini artırmak hem de bölgede kalış sürelerini uzatmak ile ilgili bize bir imkan yarattı."


Çelik, ören yerlerindeki kazıların artması ve yapılan düzenlemelerle, Muğla'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında bu yıl da artış beklediklerini dile getirdi.


"Eşi benzeri görülmeyen uyum"

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt ise 2008'den bu yana kazı çalışması yaptıkları kentin, mayıs ayında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını hatırlattı.


Stratonikeia'da hiçbir antik kentte benzeri görülemeyecek şekilde tarihin her dönemine ait yapıların belirli bir düzen ve uyum içinde korunduğuna dikkati çeken Söğüt, Osmanlı dönemi taş döşeli yollarda yürürken antik dönem kalıntılarının da görülebildiğini anlattı.


Antik kentin içinde Roma ve Doğu Roma dönemi yapılarının yanı sıra Osmanlı dönemi sadaka taşı, boya atölyesi, cami ve farklı dönemlerden ev örneklerinin korunduğunun altını çizen Söğüt, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle her yıl yürütülen kazı çalışmaları sayesinde önemli bulgulara da ulaştıklarını kaydetti.


Radikal