29 / 06 / 2022

Muğla'da 388 milyon TL'lik 20 tesisin temeli atıldı!

Muğla'da 388 milyon TL'lik 20 tesisin temeli atıldı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Muğla'da temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Eroğlu, "Bugün 388 milyon liraya mal olacak 20 tesisin temelini atıyoruz'' şeklinde konuştu.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bugün temeli atılan Dalaman Ovası Sulaması işi tamamlandığında Dalaman Ovası'nda 121 bin 240 dekar arazinin zirai sulamaya açılacağını bildirdi.


Çeşitli temas ve ziyaretler için Muğla'da bulunan Bakan Eroğlu, Muğla Atatürk Spor Salonunda düzenlenen törende 20 tesisin temelini attı.


Törende konuşan Eroğlu, Muğla'nın yüzölçümünün önemli bir kısmının ormanlarla kaplı olduğunu, koruma alanları da oldukça fazla olan ili sık sık ziyaret ettiğini ve kendisini Muğla'nın milletvekili gibi hissettiğini dile getirdi.


Kente büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Eroğlu, "Bugün 388 milyon liraya mal olacak 20 tesisin temelini atıyoruz. Bu tesisler arasında en önemlisi Dalaman Ovası Sulaması. Bu tesis tamamlandığında Dalaman Ovası'nda 121 bin 240 dekar zirai arazi sulamaya açılacak ve bu bölgedeki çiftçilerimize yıllık 133 milyon 364 bin lira gelir artışı sağlayacağız." dedi.


Muğla'da ormanlık alanları kırsal kalkınmanın lokomotifi olarak kullanma kararı verdiklerini ifade eden Eroğlu, bununla ilgili 33 eylem planı hazırladıklarını kaydetti. Ormanları arıcılara açtıklarını belirten Eroğlu, bal üretiminin merkezi haline gelen Muğla'da bal ormanları kurduklarını anlattı.


- "Muğla'yı uçurmamız lazım"


Muğla'ya yeni müjdelerle geldiğini dile getiren Eroğlu, "Daha önce Muğla'ya 954 milyon lira yatırımla hayata geçirilecek 107 müjde vermiştim. Bu müjdelerden 66'sı  tamamlandı, 41'i devam ediyor. Onlar da en kısa sürede hizmete sunulacak. Buraya yine heybem dolu geldim. Muğlalılara 168 milyon liralık 17 müjde daha veriyorum.  Böylelikle Muğla'ya toplam maliyeti 1 milyar 122 milyon lira olan 124 müjde vermiş oluyoruz." diye konuştu. 


Doğal güzelliklerine rağmen Muğla'nın turizmden hak ettiği payı alamadığına değinen Eroğlu, bunun tanıtım eksikliğinden kaynaklandığını vurguladı.


Eroğlu, "Muğla'da her yıl 8-10 milyon zengin turisti konuk edebilmek için projeler yapalım.  Bu konuda büyük bir hamle geçekleştirmek istiyoruz. Bununla ilgili master plan hazırladık. Geldiği zaman 10 bin dolar bırakacak turist istiyoruz, 500 dolara her şey dahil gelen turist istemiyoruz. Muğla'yı uçurmamız lazım." ifadelerini kullandı.


Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından aralarında Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk'ün de bulunduğu protokol üyeleriyle butonlara basarak tesislerin temel atma işlemini gerçekleştirdi. 


Spor salonunun bahçesine fidan diken ve vatandaşlara fidan dağıtan Eroğlu daha sonra orman yangınında zarar gören Zeytinköy Mahallesi'ne gitti. 
AA