28 / 05 / 2022

Murat Kurum: 2.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

Murat Kurum: 2.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

İzmir depremi ile ilgili bir mesaj yayınlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar 2,5 milyon konutta ikamet eden 10 milyonu aşkın vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak dönüşümü başarıyla tamamladık" dedi.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, twitter hesabı üzerinden Egenin incisi İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin 1. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre,  İzmir  depreminin üzerinden 1 sene geçtiğini kaydeden Murat Kurum, İzmir depreminde yaşamını yitiren tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına da başsağlığı diledi.

Yaşanan deprem sebebiyle çok büyük acılar yaşandığını kaydeden Bakan Murat Kurum, "Son 100 yılda yaşadığımız büyüklüğü 6'nın üzerinde olan 70'e yakın deprem nedeniyle 100 bin canımızı toprağa verdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında, bugüne kadar 2,5 milyon konutta ikamet eden 10 milyonu aşkın vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak dönüşümü başarıyla tamamladık." dedi.

Murat Kurum: 2.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

Son dönemlerde "Çevreye Saygılı İklim Dostu Şehirler" hedefiyle çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydeden Murat Kurum, kentleri riskli yapılardan ve çarpık kentleşmeden kurtarma konusunda kararlı olduklarını söyoledi.

- "5 bin 66 konutun inşaatı yükseliyor"

Bakan Murat Kurum, İzmir'de meydana gelen depremden sonra seferberlik anlayışıyla vatandaşların yaralarını sardıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bugün İzmir tarihinin en büyük, en kapsamlı deprem dönüşümünü başlattık, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şubat ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle konutlarımızın temellerini atmıştık. 5 bin 66 konutumuz ve 369 dükkanımızın inşaatları tüm hızıyla yükseliyor. Tıpkı Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi İzmir'de de kasım ayı içerisinde depremin birinci yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, merkezde 7 proje alanında 1701 bağımsız bölümden 749'unu depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz. Kalan bağımsız bölümleri de yıl sonunda teslim ediyoruz. İzmir'de depremin izlerini tamamen silecek, yavrularımızın geleceğe güvenle bakacakları sağlıklı, güvenli bir şehir ortamını tüm unsurlarıyla sağlayacağız. Bir kez daha İzmir depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Rabb'im bu ülkeye bir daha deprem acısı yaşatmasın."

AFAD'dan İzmir depremi açıklaması!