Murat Kurum Elazığ'daki TOKİ konutlarını inceledi!

Murat Kurum Elazığ'daki TOKİ konutlarını inceledi!

Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına verilecek TOKİ konutlarını, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inceledi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da meydana gelen derpremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına verilecek  TOKİ  konutlarını inceledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da enkazların ve riskli yapıların bulunduğu mahallelerde incelemede bulunduktan sonra depremzedelerle görüştü.

TOKİ tarafından yapılan ve depremzedelere verilmeye hazır halde bulunun konutları da gezen Kurum, yaptığı açıklamada, enkaz kaldırma işlemleri ile alakalı incelemelerde bulunduklarını dile getirdi.

550 konutluk bir projeyi gerçekleştireceğiz

Elazığ Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında 500 konut inşa edileceğini belirten Kurum, "Akabinde ağır hasarlı, riskli gördüğümüz Karşıyaka Mahallemizdeki iskan konutlarını inceledik. Yaklaşık orada da 400'e yakın bağımsız bölüm var. Orada da binalarımız riskli. Vatandaşlarımızı bu binalardan tahliye etmek suretiyle bu mahallede yaklaşık 550 konutluk bir projeyi gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Elazığ için yaklaşık 3 bin 600 konuttan oluşan farklı alanlarda da rezerv konutları olduğunu söyleyen Kurum, "Şubat sonuna kadar ihalelerini yapıp, yıl sonuna kadar da vatandaşlara teslim sürecini başlatmak istiyoruz. Konutlarımız 3+1 ve 2+1 dairelerden oluşacak. 3+1 dairelerimiz bürüt 120 metrekare, 2+1 de brüt 90 metrekare olacak." dedi.

Önceliklerinin enkaz altında hayatını kaybeden ailelere Cumhuriyet ve Bizmişen mahallelerindeki hazır konutların verileceğini ifade eden Bakan Kurum, "Burada hayatının kaybeden ailelerimizin yakınlarına öncelik tanıyacağız her iki projede talep etmeleri halinde. Kalan konutlarımızı da yine proje dahilindeki vatandaşlarımızın talep etmesi halinde, bu konutlardan hızlı bir şekilde verip bu bölgede oturmalarını sağlamak istiyoruz. Bu çerçevede tüm Elazığ'da çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

Elazığ ve Malatya’ya 6 bin 400 yeni konut!