Mustafa Varank'tan inşaat firmalarına yerli malı kullanın çağrısı!

Mustafa Varank'tan inşaat firmalarına yerli malı kullanın çağrısı! Mustafa Varank'tan inşaat firmalarına yerli malı kullanın çağrısı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, inşaat firmaları, kamu idareleri ve yerel yönetimlere yerli malı kullanmaları çağrısı yaptı.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  İzmir  Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren, yerli asansör, yürüyen merpen üreten LÖHER firmasını ziyareti sırasında Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de, yüksek kaliteli üretimleriyle dünyada kendisini kabul ettiren çok sayıda firma bulunduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, bunlardan bazılarının yurt dışından gördükleri ilgiyi iç pazarda görememekten şikayetçi olduğunu söyleyen Varank, LÖHER firmasının da dünya genelinde birçok prestijli projenin asansör ve yürüyen merpen talebini karşıladığını belirtti.

Varank, firmanın yüzde 85 yerlilik oranıyla ürettiği yürüyen merpenin de Londra'daki Stansted Havalimanı'na gönderileceğini dile getirdi.

Türkiye'de bazı inşaat firmaları, kamu idareleri ve yerel yönetimlerin yerli ve milli ürünleri kullanma konusunda yeterli hassasiyeti göstermediklerini söyleyen Bakan Varank, şöyle konuştu:

"Bunlar bizi üzüyor. Kamu alımlarında aslında yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması mecburiyeti var. Tabii idareler bunun arkasından dolanacak usuller buluyorlar. Ben buradan hem inşaat firmalarına hem kamu idarelerine ve yerel yönetimlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum, yerli ve milli ürünleri geliştirip üreten firmalarımız varken lütfen yabancı ürünleri tercih etmesinler. Gelsinler bu firmalarla anlaşsınlar. Böyle kaliteli ürünleri kullansınlar. Burada yürüyen merpen var. Bu firmamız bu yürüyen merpeni Türkiye'de satamıyor, ihracat yapmak zorunda kalıyor. Biz bütün firmalarımıza, inşaat şirketlerimize buradan bir çağrıda bulunmuş olalım." 

Nurettin Özdebir: İnşaat sektörünün geleceği yerli iş makinaları!