Müteahhit kavgasının kurbanı site sakinleri oldu!

Müteahhit kavgasının kurbanı site sakinleri oldu! Müteahhit kavgasının kurbanı site sakinleri oldu!

Fikirtepe’deki konut projesinde iki müteahhit anlaşmazlığa düşünce olan site sakinlerine oldu. İskânsız sitede şantiye elektriği kullanılınca fatura krizi yaşıyor. Daire içi elektriğine 180 TL ödenirken, ortak alan elektriği için 275 TL talep ediliyor. Kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’nin simge bölgelerinden biri olarak dikkat çeken Kadıköy Fikirtepe, bir süredir yaşanan bir dizi sorun ile gündeme geliyor. Mandarins adlı projede yaşayan site sakinlerinin sorunu ise kiranın yarısı kadar gelen faturalar.

Geçen yıl oturumun başladığı projenin iki müteahhitti anlaşmazlığa düştü ve davalık oldular. İkili ortak yollarını ayırınca proje için iskân da alınamadı. Hürriyet'te yer alan habere göre; iskân izni alınamayınca site sakinleri kendi adlarına elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerini yapamadı. Hala şantiye elektriğinin kullanıldığı sitede, her ay gelen ödeme listesini okumak bile dakikalar alıyor.

EV 180, ORTAK ALAN 275 TL

Spor salonu, sauna, teras gibi ortak kullanım alanları bitirilmeyen sitede aylık ortalama 450 TL aidat ödeniyor. Aidatın yanı sıra, sıcak ve soğuk su paraları ayrı ödeniyor. Yine, konutta kullanılan elektriğin bedeli ile, ortak kullanım alanları elektrik bedelleri de ayrı alınıyor. Klima elektriği için ödeme yapan site sakinleri, bir diğer bedeli de klima okuma bedeli için yapıyor. Yine, doğalgaz, su ve elektrik için de ayrı okuma bedelleri veriliyor. Durum böyle olunca her ay ödenen fatura da oldukça kabarıyor. Ayda ortalama 1800 TL'lik bir ödeme yapan M. D.’ye gönderilen ödeme listesinde dikkat çeken rakamlar bulunuyor. Oturduğu daire için 180 liralık elektrik bedeli ödeyen M. D., ortak alan kullanım bedeli için ise 275 TL ödeme yaptı. 

SAYACI OKUMAK DA PAHALI

Yine bir diğer site sakini U. G.’ye gönderilen ödeme listesine bakıldığında klima elektriği için 20 TL öderken, klima okuma bedeli için ise 19 TL ödemiş. Yine U. G., sıcak su için 150, soğuk su için 39 TL ödeme yaparken, su ve doğalgaz için 3.5 TL de okuma bedeli ödedi. Tüm dairelerden bir de 8-10 TL arasında her ay, ödeyecekleri tutarı gösteren liste için ‘okuma paylaşım hizmet bedeli’ tahsil ediliyor. 

ORTAKLAR DAVALIK DURUMDA

Projenin sahibi Mandrins Gayrimenkul AŞ’nin ortağı Bülent Selimoğlu, site sakinlerinin yaşadığı sorularla ilgili şöyle konuştu:

“Buradaki temel problem iskânın alınamaması. Yapı denetim firmasına olan borç ve projedeki bir kaç eksiklik nedeni ile iskân alamadık. İskân alamayınca sitede halen şantiye elektriği kullanıyor. Şantiye elektriğinin tarifesi ise yüksek. Dolayısı ile faturalara yansıyor.” 

Selimoğlu, diğer ortak Sinan Özeçoğlu’na açtıkları hukuk davasının sürdüğünü söyledi. Özeçoğlu’nun, Selimoğlu hakkındaki savcılık suç duyurusu ise devam ediyor. Konuyla ilgili görüşmek amacıyla aranan Sinan Özeçoğlu’na ise ulaşılamadı.

PARALARIN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Aynı zamanda site sakinlerinden biri olan Av. Ebral Sözüdemir “Her ay ortalama 400-500 bin lira toplanıyor. Ancak bu paraların nereye gittiği belli değil. Müteahhitler arasındaki anlaşmazlığın kurbanı site sakinleri oldu. Her ay gelen ödeme listesini okumak bile psikolojimizi bozdu. Gerekli hukuki girişimlerde bulunmak için hazırlık yapıyoruz. İki bloktan oluşan sitenin girişindeki 32 dükkân da aylardır boş durumda” diye konuştu.

KİRANIN YARISI KADAR FATURA ÖDEMELERİ

Sitede kiracı olduğunu söyleyen Büşra B. ise “Ayda 2.600 lira kira ödüyoruz. Ancak faturalara ödediğimiz para ise her ay 1200-1300 lira. Örneğin aidat alınıyor 450 TL. Ancak sitede sosyal donatı alanlarının hiçbiri yok. Boş yere verdiğimiz bir para. Yine, şantiye elektriği kullanıldığı için gelen enerji faturaları çok kabarık. Düşünün satış ofisinin elektriği dahi bizlere ödetiliyor. Tüm bunlara ek olarak alınan fatura okuma bedelleri de alınıyor” dedi.

Ev alırken betonuna kadar soru sorun!