25 / 06 / 2022

Müteahhitler için tasfiye kararnamesi hazırlanıyor!

Müteahhitler için tasfiye kararnamesi hazırlanıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, bakanlıkça hazırlanan tasfiye kararnamesinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacağını söyledi...Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  Ankara  Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı'na katıldı.  Turhan, bakanlığının ikinci gününde Türk Müteahhitler Birliği, Ankara Ticaret Odası ve ASO başkanlarının kendisini ziyaret ederek taleplerini ilettiğini hatırlattı.

Mağduriyet bitecek

Akşam'da yer alan habere göre; Bakan Turhan, taleplere ilişkin neler yapabileceklerini ilgili bakanlıklarla çalıştıklarını ve bu çalışmaların sürdüğünü söyledi. Turhan, bakanlık tarafından hazırlanan tasfiye kararnamesinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacağını söyledi. 

Müteahhitler için tasfiye kararnamesi hazırlanıyor!

Turhan, Kararnameyle değişen gelişen piyasa şartlarına göre sözleşmelerin yürütülmesinde tarafların hak ve hukukunu korumak adına oluşan mağduriyeti gidermenin amaçlandığı bilgisini verdi. Turhan, fiyat farkı olan sözleşmelerde mevzuat gereği TEFE ve TÜFE oranlarını kullandıklarını belirterek, son durum itibarıyla yılbaşına göre yüzde 24’lerde olduklarını ancak bazı malzemelerde bu oranın daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Fiyat farkı hesap sistemi geliyor 

Bakan Turhan, kararnameye ilişkin şunları söyledi; "Fiyatı yükselen ve dövizle alınan malzemelerle ilgili fiyat farkı hesap sistemi getirilecek. Ya tasfiye et ya devret ya da bu kurallara göre fiyat farkını kabul et. Ama hiçbir şekilde ülkeyi terk etme. Sizler bizim için önemlisiniz. Onun için işçi, işveren, esnaf, sanayici, üreten, tüketen hepimiz bu geminin içindeyiz. Biz bu geminin selameti, menzile ilerlemesi için elimizden gelen her türlü kararı alacağız, gayreti yapacağız" 

 

Müteahhitlerden 'kamuya iş yapılamaz hale gelindi' uyarısı!