Müteahhitler yurt dışına TOKİ çatısı altında açılacak!

Müteahhitler yurt dışına TOKİ çatısı altında açılacak! Müteahhitler yurt dışına TOKİ çatısı altında açılacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak sektörün yurt dışına açılmasına öncülük etmek istediklerini belirtti.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak sektörün yurt dışına açılmasına öncülük etmek istediklerini belirterek, "TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" dedi.


Turan,  TOKİ  Başkanlığında İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.İnşaat sektörünün en önemli ayaklarından birinin ve sektörün itici gücünün müteahhitler olduğunu dile getiren Turan, Türkiye'de inşaat sektörünün sorunları bulunduğuna işaret etti. Turan, müteahhitlik alanında yeni bir yasa ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, çok ciddi bir birikimleri olduğunu belirten Turan, "TOKİ olarak çok ciddi bir knowhowa sahibiz. Bu birikimi yabancı ülkelerle paylaşma arzusundayız. Bu konuda çalışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna çok ihtiyacı var. Bu bilgi, bu knowhow ihracatını yaparken de yine müteahhitlerimizle birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu.


Müteahhitlerin de TOKİ'nin çatı kuruluş olma teklifinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Turan, Türkiye'deki müteahhitlik sektörünün çok ciddi bir büyüklüğe ve güce sahip olduğunu söyledi.

Turan, "Kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak yurt dışına açılmasına öncülük etmek istiyoruz. TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" sözlerine yer verdi.

- "Müteahhitlik hizmet yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyoruz"

Yurt dışındaki müteahhitlik hizmet faaliyetlerine yardımcı olma noktasında TOKİ Başkanı Turan'a beyanlarından dolayı teşekkür eden Tellioğlu, sektörün Türkiye'de pazar payı açısından değişik sebeplerden dolayı daralma yaşadığına dikkati çekti.


Ülkede müteahhit sayısının enflasyon rakamını geçtiğini, müteahhitlik hizmet yasası bulunmamasının sıkıntılara neden olduğunu vurgulayan Tellioğlu, "Müteahhitlik hizmet yasasının bir an önce çıkarılması noktasında sizden destek istiyoruz" dedi.


Toplu Konut İdaresinin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde çatı kuruluş olmasına yönelik açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını anlatan Tellioğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"TOKİ'nin yurt dışında bizlere çatı kuruluş olarak öncü olması kurumlarımıza çok ciddi avantajlar sağlayacak. Özellikle yurt dışında rekabet içinde olduğumuz ülkelerin bize karşı avantajlı durumu sona erecek. Çünkü yurt dışından özellikle teminat ve güvenlik konularında ciddi desteğe ihtiyacımız var. Bu konunun bir an önce gerçekleşmesini istiyorum."


AA


Haber Star Gazete'sinde şöyle yer aldı;Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak sektörün yurt dışına açılmasına öncülük etmek istediklerini belirterek, "TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Turan, TOKİ Başkanlığında İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

İnşaat sektörünün en önemli ayaklarından birinin ve sektörün itici gücünün müteahhitler olduğunu dile getiren Turan, Türkiye'de inşaat sektörünün sorunları bulunduğuna işaret etti. Turan, müteahhitlik alanında yeni bir yasa ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, çok ciddi bir birikimleri olduğunu belirten Turan, "TOKİ olarak çok ciddi bir knowhowa sahibiz. Bu birikimi yabancı ülkelerle paylaşma arzusundayız. Bu konuda çalışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna çok ihtiyacı var. Bu bilgi, bu knowhow ihracatını yaparken de yine müteahhitlerimizle birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu.


Müteahhitlerin de TOKİ'nin çatı kuruluş olma teklifinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Turan, Türkiye'deki müteahhitlik sektörünün çok ciddi bir büyüklüğe ve güce sahip olduğunu söyledi.

Turan, "Kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak yurt dışına açılmasına öncülük etmek istiyoruz. TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" sözlerine yer verdi.


Star 


Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı;


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ile bir araya gelerek sektörle ilgili değerlendirme de bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, inşaat sektörünün itici gücünün müteahhitler olduğunu dile getirerek müteahhitlik alanında yeni yasalara da ihtiyaç olduğunu söyledi. TOKİ olarak, çok ciddi bir birikimleri olduğunu belirten Turan "Bu birikimi yabancı ülkelerle paylaşma arzusundayız. Bu konuda çalışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna çok ihtiyacı var" diye konuştu. 


13 bin müracaat oldu

Öte yandan TOKİ tarafından emekliler için ortalama 250 lira taksitle geliştirilen evler için yapılan kura çekiminde izdiham yaşandı. Bursa'da yapılacak yaklaşık bin 200 konut için 13 bin kişi müracat edince, bu kura çekimi de 2 bin kişilik kültür merkezinde yapılınca emekliler salonun dışına taştılar.


Akşam 
Haber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak sektörün yurt dışına açılmasına öncülük etmek istediklerini belirterek, "TOKİ, öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurtdışı çalışmaların da ivme kazandıracak. Sistem için yasa gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" dedi. Turan, TOKİ Başkanlığı'nda İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkam Tahir Tellioğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. İnşaat sektörünün en önemli ayaklarından birinin ve sektörün itici gücünün müteahhitler olduğunu dile getiren Turan, Türkiye'de inşaat sektörünün sorunları bulunduğuna işaret etti. Turan, müteahhitlik alanında yeni bir yasa ihtiyacı bulunduğunu vurguladı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, çok ciddi bir birikimleri olduğunu belirten Turan, "TOKİ olarak çok ciddi bir knowhowa sahibiz. Bu birikimi yabancı ülkelerle paylaşma arzusundayız" diye konuştu. Müteahhitlerin de TOKİ'nin çatı kuruluş olma teklifinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Turan, Türkiye'deki müteahhitlik sektörünün çok ciddi bir büyüklüğe ve güce sahip olduğunu söyledi. Turan, "Kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak yurt dışına açılmasına öncülük etmek istiyoruz. TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor" sözlerine yer verdi.  


Dünya
Haber Milat Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kısa ve orta vadede TOKİ'nin bir çatı örgüt olarak sektörün yurt dışına açılmasına öncülük etmek istediklerini belirterek, TOKİ burada bir öncü kuruluş olarak müteahhitlik sektörüne de yurt dışı çalışmalarında ivme kazandıracak. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konudaki çalışmalanmrz devam ediyor" dedi. Turan, TOKİ Başkanlığında inşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. İnşaat sektörünün en önemli ayaklarından birinin ve sektörün itici gücünün müteahhitler olduğunu dile getiren Turan, TürkiyeÜe inşaat sektörünün sorardan bulunduğuna işaret etti. Turan, müteahhitlik alanında yeni bir yasa ihtiyacı bulunduğunu vurguladı. 


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, çok ciddi bir birikimleri olduğunu belirten Turan, "TOKİ olarak çok ciddi bir knowhowa sahibiz. Bu birikimi yabancı ülkelerle paylaşma arzusundayız. Bu konuda çalışmalanmız, görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin buna çok ihtiyacı var. Bu bilgi, bu knowhow ihracatım yaparken de yine müteahhitlerimizle birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu. 


13 yılda 120 milyar liralık yatırım 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, son 13 yılda toplamda 700 bin konut ürettiklerini belirterek, "Bu süreçte sektöre yaklaşık 120 milyar liralık kaynak aktardık" dedi. Turan, İstanbul Ticaret Odası İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi'nce düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, TOKİ'nin sektördeki yerini ve projelerim anlattı. Vatandaşların talep ve beklentilerine cevap verebilmek için yoğun bir çaba ve çalışma içinde olduklarını dile getiren Turan, bu açıdan TOKİ'yi "Millete iyilik üreten" bir kurum olarak tanımladığını söyledi. Turan, ülkede düzenli konut stokunu artırmak için 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın direktifleriyle 1984 yılında TOKİ'nin kurulduğunu hatırlatarak, 2002 yılında 58'inci hükümetin "Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği" başlatarak TOKİ'yi de yeni bir vizyona kavuşturduğunu dile getirdi. Milat